|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zvicra mbėshtet pavarėsinė formale tė Kosovės dhe pėrshėndet fillimin e negociatave pėr statusin

 
 

 
Vjenė, 2O janar 2006 /TN /QIK - Ministrja e jashtme zvicerane Mishelin Kalmi-Rej, nė njė tekst autorial nė gazetėn e Vjenės "Prese" ka ritheksuar se Zvicra pėrkrah pavarėsinė formale tė Kosovės dhe njėherit pėrshėndet fillimin e bisedimeve pėr statusin e ardhshėm.

"Zvicra mbėshtet pavarėsinė formale tė Kosovės dhe pėrshėndet faktin se ndėrkohė me ndėrmjetėsimin e tė dėrguarit tė Kombeve tė Bashkuara Marti Ahtisari kanė filluar negociatat pėr statusin e ardhshėm", ka thėnė ajo.

Ajo ka pėrkujtuar se Zvicra edhe para Kėshillit tė Sigurimit tė KB mė 27 maj tė vitit tė kaluar ėshtė angazhuar pėr fillimin sa mė tė shpejtė tė negociatave pėr statusin e ardhshėm, duke thėnė se kthimi i Kosovės nėn sovranitetin serb nuk mund tė merret me mend dhe as qė duhet tė synohet.

Zonja Kalmi-Rej ka theksuar se "ēėshtja e pazgjidhur e Kosovės ėshtė njė barrė pėr tėrė rajonin. "Gjithnjė derisa ekziston mungesė e drejtėsisė dhe e rendit, pothuajse askush nuk do tė investojė nė tė ardhmen e Kosovės", shkruan ministrja zvicerane nė gazetėn e Vjenės "Prese", transmetojnė agjencitė e lajmeve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.