|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Verner Vnent thotė se nė Kosovė ėshtė ngadalsuar pėrparimi nė zbatimin e standardeve

 
 

 
Vjenė, 2O janar 2006 /TN /QIK - Shefi i Misionit tė OSBE nė Kosovė, Verner Vnent citohet tė ketė deklaruar nė Vjenė se nė Kosovė ėshtė ngadalsuar pėrparimi nė zbatimin e standardeve.
 
Vnent kėto komente i bėri dje para Kėshillit tė Pėrhershėm tė OSBE nė Vjenė, pėr tė shtuar se probleme mė tė mėdha janė shėnuar tek kthimi i tė zhvendosurve, tė drejtėn e komunave dhe tė anėtarėve tė tyre, si dhe tek dialogu teknik.
 
Por ai tha se pėrparim ėshtė bėrė nė fushėn e tė drejtės pronėsore dhe nė ekonomi. Sipas zotit Vnent, kthimi i tė zhvendosurve dhe i refugjatėve edhe mė tutje ėshtė i vogėl. Ai ka shtuar se edhe krahas pakėsimit tė numrit tė dhunės mbi pjesėtarėt e pakicave, sulmet e fundit kanė pasur efekte negative pėr lirinė e qarkullimit.
 
Pėr progres tė pamjaftueshėm nė disa fusha, sipas mendimit tė Vnentit, nuk mund tė fajėsohen institucionet e Kosovės pėr mungesė tė pėrpjekjeve, por mund tė konstatohet se ka mundur tė bėhet mė shumė, ka thėnė ai.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.