|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeparlamentari Daci priti shefin e Zyrės Austriake nė Kosovė

 
 

 
Prishtinė, 2O janar 2006 /TN /QIK - Ēėshtja e bisedimeve pėr statusin e Kosovės, takimi i Vjenės dhe programi i presidencės sė Austrisė lidhur me Ballkanin Perėndimor dhe Kosovėn, ishin ēėshtje tė cilat janė biseduar nė takimin e sotėm tė kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, me shefin e Zyrės Austriake nė Kosovė, Aleksander Bajerl.

Kryeparlamentari Daci i ka shpjeguar diplomatit austriak pėr pėrgatitjet e institucioneve tė Kosovės pėr bisedimet pėr statusin e vendit, i cili duhet tė jetė konform vullnetit tė popullit tė Kosovės.

Shefi i Zyrės Austriake nė Kosovė e ka njoftuar kreun e legjislativit tė vendit me programin e presidencės sė Austrisė lidhur me Ballkanin perėndimor dhe Kosovėn, me theks tė veēantė pėr Takimin e Vjenės, i cili do tė mbahet mė 25 janar. Duke e cilėsuar vitin 2006, vit krucial pėr Kosovėn dhe popullin e saj, Bayerl e ka ēmuar shumė tė rėndėsishėm unitetin veprues tė Grupit negociator dhe dinamikėn e aktiviteteve tė pritshme deri nė pėrmbyllje tė bisedimeve.

Bashkėbiseduesit kanė vlerėsuar se Austria e cila e kryeson Kėshillin e Unionit Evropian dhe si vend me traditė tė lashtė e tė pasur diplomatike ėshtė adresė e pėrshtatshme pėr organizimin e bisedimeve pėr statusin e Kosovės, - thuhet nė njė njoftim nga ky takim.

Ndėrkaq nė njė prononcim pėr media pas takimit, diplomati austriak tha se me zotin Daci kishte diskutuar edhe rreth takimit tė Vjenės mė 25 janar dhe obligimeve qė duhet tė pėrmbushen para disa zhvillimeve politike nė Kosovė. Bajerl nuk deshi tė komentojė nėse gjendja shėndetėsore e Presidentit Rugova mund tė ishte pengesė rreth takimit tė Vjenės. Por ai theksoi se roli i Presidentit Rugova ėshtė shumė i rėndėsishėm nė kėtė proces.

"Sa i pėrket gjendjes sė Presidentit Rugova dua tė them se i dėshiroj gjithė tė mirat. Shpresoj sinqerisht qė gjendja shėndetėsore e Presidentit do tė pėrmirėsohet. Ne e dimė se ai po kalon njė periudhė shumė tė vėshtirė, por ne e dimė edhe rėndėsinė e tij nė kėtė proces dhe se sa i detyrohemi ne atij, prandaj lutemi pėr shėndetin e tij", u shpreh diplomati austriak.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.