|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi: Ushtarėt sllovakė pėrherė do tė kujtohen pėr kontributin nė ndėrtimin e njė Kosove demokratike

 
 

 
Prishtinė, 2O janar 2006 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, me rastin e vdekjes aksidentale tė 42 ushtarėve sllovakė, i ka dėrguar njė telegram ngushėllimi Kryeministrit tė Sllovakisė, Mikulash Dzurinda.

Kryeministri Kosumi nė mesazhin e tij tė ngushėllimit thekson se ėshtė prekur thellė nga lajmi pėr vdekjen e 42 ushtarėve sllovakė nė aksidentin e aeroplanit ushtarak sllovak nė Hungari.

"Ju shprehu dhembjen e Qeverisė sė Kosovės dhe tė mbarė qytetarėve tė vendim tim pėr vdekjen tragjike tė ushtarėve sllovakė, derisa ata po ktheheshin tek familjet e tyre nga misioni i tyre fisnik pėr ndėrtimin e paqes nė Kosovė", thekson Kosumi.

Kryeministri Kosumi, nė emrin e tij dhe tė Qeverisė sė Kosovės, i shpreh konsideratat mė tė larta familjeve tė ushtarėve dhe gjithė qytetarėve sllovakė pėr kontributin qė ka dhėnė shteti sllovak dhe pjesėtarėt e kontingjentit sllovak tė KFOR it nė ndėrtimin e paqes dhe tė progresit nė Kosovė.

"Ushtarėt sllovakė pėrherė do tė kujtohen nga Qeveria dhe qytetarėt e Kosovės pėr kontributin e tyre nė ndėrtimin e njė Kosove demokratike dhe evropiane", thotė Kosumi pėr tė shtuar se

"Qeveria dhe populli i Kosovės do tė ruajnė pėrgjithmonė ndjenjėn e thellė tė respektit dhe tė dashurisė pėr ushtarėt sllovakė, tė cilėt dhanė kontribut tė veēantė pėr paqen dhe demokracinė nė Kosovė".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.