|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Komandanti i KFOR-it shpreh pikėllim tė thellė pėr vdekjen tragjike tė ushtarakėve sllovakė

 
 

 
Prishtinė, 20 janar 2006 /TN /QIK - Komandanti i trupave paqeruajtėse, KFOR, nė Kosovė gjenerali Xhuzepe Valoto, me rastin e vdekjes tragjike tė ushtarakėve sllovakė, shpreh pikėllimin e tij tė thellė dhe ngushėllimet e sinqerta popullit dhe qeverisė sllovake.

"Si Komandant i forcės shumėkombėshe nė Kosovė dhe nė emėr tė gjithė ushtarėve tė KFOR it, me keqardhje dhe pikėllim tė madh i shpreh ngushėllimet e mia mė tė sinqerta popullit dhe qeverisė sllovake pėrderisa vajtojmė humbjen e personelit ushtarak sllovak qė vdiqėn dje nė fatkeqėsinė e rėndė ajrore nė Hungari.

Ushtarėt sllovakė ishin duke u kthyer nė shtėpitė e tyre pas pėrfundimit me sukses tė misionit tė tyre paqeruajtės nė KFOR nė mbėshtetje tė popullatės sė Kosovės.

Nė kėtė kohė, mendimet dhe lutjet tona janė pikėsėpari me familjet qė kanė humbur mė tė dashurit e tyre, tė cilėt kishin punuar pėr tė ofruar njė ambient tė qetė dhe tė sigurtė nė Kosovė.

Ju siguroj se do tė nderojmė kujtimin dhe profesionalizmin e ushtarėve tė vdekur duke vazhduar tė veprojmė me tė njėjtėn zell dhe entuziazėm qė ata e kanė pasur", thuhet nė fund tė njė deklarate tė komandant tė KFOR-it Xhuzepe Valoto.
 
 

 
Beqiri ngushėllon komandantėt e KFOR-it Valoto e Balucha
 
Prishtinė, 2O janar 2006 /TN /QIK - Kryetari i Asociacionit tė Komunave tė Kosovės, Ismet Beqiri i ka shprehur ngushėllime komanadantit tė KFOR-it Xhuzepe Valoto dhe komandantit tė KFOR-it ēeko-sllovak Labus Balucha, me rastin e aksidentit ku humbėn jetėn 42 ushtarė sllovak qė kanė shėrbyer nė Kosovė nė kuadėr tė misionit tė KFOR it nė Kosovė.

"Humbja e jetės sė ushtarėve qė shėrbyen nė Kosovė ėshtė shumė e rėndė dhe pushteti lokal i Kosovės e pėrjetoi me shumė pikėllim kėtė rast tragjik.

Shėrbimi i tyre ushtarak nė kuadėr tė KFOR it nė Kosovė pėr njė kohė tė gjatė ishte shembullor dhe shumė njerėzor meqė ata ishin nė shėrbim tė sigurisė dhe paqes nė vendin tonė.

Ju lutemi zoti Komandant Balucha, t'ua pėrcillin ngushėllimet tona edhe familjarėve tė ushtarėve dhe mbarė shteti tė Sllovakisė", thuhet nė ngushėllimet e Beqirit.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.