|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Solana nė Uashington ka biseduar me diplomatėt amerikanė pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės

 
 

 
Uashington, 19 janar 2006 /TN /QIK - Shefi i diplomacisė evropiane Havier Solana nė bisedė me diplomatėt amerikanė nė Uashington ka biseduar pėr ēėshtjen e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės dhe pėr harominizimin e qėndrimeve tė Brukselit dhe Uashingtonit.

Pėrndryshe Solana negociatat pėr Kosovėn i ka vlerėsuar "shumė tė komplikuara".

"Kemi diskutuar pėrgjithėsisht pėr Ballkanin, por konkretisht pėr procesin nė Kosovė... Nevojitet tė harmonizojmė pozicionin evropian dhe amerikan pėr kėtė ēėshtje. Ditėve tė ardhshme do tė zhvillohet takimi me Grupin e Kontaktit dhe takimi me zotin Ahtisari pėr tė parė nė ē'mėnyrė mund tė ēojmė procesin pėrpara.
 
Shpresoj se pėrfaqėsuesit e bashkėsisė ndėrkombėtare do tė pajtohen se nė ē'mėnyrė do tė zhvillojnė kėto negociata tė cilat janė shumė tė komplikuara", ėshtė shprehur Solana pėr "Zėrin e Amerikės".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.