|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova do tė jetė nėnshkrues i aktit formal tė pavarėsisė sė Kosovės, tha Daci

 
 

 
Prishtinė, 19 janar 2006 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, zhvilloi dje njė bisedė me Arnaud Danjean, kėshilltar special i Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Francės, tė shoqėruar nga Thiery Reynard, shef i Zyrės franceze nė Kosovė, i cili e njoftoi kryeparlamentarin pėr takimin e paradokohshėm tė Grupit tė Kontaktit nė Vjenė.
 
Arnaud Danjean veēanėrisht u interesua pėr qasjen e institucioneve tė Kosovės ndaj procesit tė ndėrmjetėsimit ndėrkombėtar tė Marti Ahtisarit dhe ndaj ēėshtjes sė zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.
 
Danjean ēmoi unitetin e arritur tė palės kosovare dhe vlerėsoi shumė tė rėndėsishėm bashkėpunimin, punėn e angazhimin me shefin e opozitės Hashim Thaēin, i cili pati njė rol historik nė tė kaluarėn e veēanėrisht nė Konferencėn e Rambujesė, nikoqir i tė cilės ishte Franca.

Nexhat Daci theksoi se interesi i Kosovės kėrkon unitet tė plotė dhe ky ėshtė arritur, Grupi i Unitetit tė Kosovės ka mandat tė qartė dhe sė bashku me grupet punuese ėshtė duke e kryer shumė mirė, nė interes tė Kosovės dhe tė gjithė qytetarėve tė saj.
 
Daci tha se Kosova nuk ka kohė pėr tė humbur dhe se pėr kėtė ėshtė e sinqertė nė bashkėpunimin ndėrkombėtar dhe do tė ketė kooperim tė plotė me gjithė bashkėsinė ndėrkombėtare veēanėrisht me ekipin e Marti Ahtisarit dhe me Grupin e Kontaktit.
 
Kosova do tė marrė pjesė nė tė gjitha takimet ndėrkombėtare, do tė pėrfaqėsohet me pėrfaqėsuesit e Grupit Negociator dhe nė nivel tė institucioneve dhe ekspertėve. Kosovarėt dinė tė ofrojnė argumentet dhe t'i mbrojnė ato pėr pavarėsinė e plotė tė Kosovės, pa parashtesa e prapashtesa.

Kryeparlamentari Nexhat Daci tha se dėshiron qė Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova, ashtu si ishte udhėheqės i popullit tė Kosovės tash e gjashtėmbėdhjetė vjet, tė jetė edhe nėnshkrues i aktit formal tė pavarėsisė sė Kosovės, sepse kjo e ka simbolikėn e vet, si faktor i unitetit dhe pėr vetė historinė e Kosovės dhe pėr vendin e saj nė strukturat euroatlantike, duke shprehur besimin se ky proces do tė pėrfundojė sipas vullnetit tė popullit me Kosovėn shtet tė pavarur e sovran deri kah mesi i kėtij viti, thuhet nė njė njoftim nga ky takim.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.