|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Parker: Inkurajojnė pėrpjekjet e Uashingtonit dhe tė Brukselit pėr njė qėndrim mė unik ndaj Kosovės

 
 

 
Uashington, 19 janar 2006 /TN /QIK - Janė inkurajuese pėrpjekjet e Uashingtonit dhe tė Brukselit nė vendosjen e njė qėndrimi mė unik pėr njė sėrė ēėshtjesh, e posaēėrisht pėr rolin mė energjik tė BE-sė ndaj Kosovės, thotė Kajl Parker, zv.kryetar i Kėshillit amerikan pėr politikė tė jashtme.

Duke folur pėr ndikimin e lobit shqiptar nė Uashington dhe tė ithtarėve tė interesave serbe nė zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės, Parker tha pėr "Zėrin e Amerikės" se "lobi ėshtė shqiptar ėshtė mė i dukshėm dhe mė aktiv".
 
"Ajo qė do tė ndikojė nė qėndrimin amerikan pėr Kosovėn, dhe qė do tė shkonte nė favor tė palės shqiptare, janė pėrpjekjet pėr realizimin e vetėqeverisjes dhe tė pavarėsisė, ndėrkaq nė favor tė palės serbe janė shqetėsimet reale pėr shkak tė lirive fetare, mbrojtjes sė kulteve serbe dhe monumenteve historike, dhe pėrfundimisht pėrmbushja e standardeve".

Sipas tij standardet janė tė domosdoshme pėr Kosovėn e decentralizuar dhe demokratike. Parker thotė se nė qėndrimin amerikan do tė ndikojė edhe fakti se pėr shkak tė ndėrhyrjes ushtaraketė SHBA-ve nė Kosovė, Uashingtoni ndien njė detyrim tė veēantė qė pakica serbe tė mbrohet dhe tė marrė garancione sigurie.

Ndėrkaq duke komentuar emėrimin e Frenk Uiznerit si tė dėrguar amerikan pėr Kosovėn, Parker tha se Uizner ka njė pėrvojė tė gjerė nė planin e diplomacisė ndėrkombėtare. Ai nuk ka pėrvojė tė madhe nė Ballkan, por kjo sipas trj, ėshtė pėrparėsi sepse ėshtė pa ngarkesa dhe i paanshėm, andaj mund tė jetė ndėrmjetės neutral dhe objektiv, thotė Parker.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.