|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryetari i KE thotė se Evropa duhet tė jetė e pėrgatitur pėr tė marrė pėrgjegjėsi mė tė mėdha nė Kosovė

 
 

 
Bruksel, 19 janar 2006 /TN /QIK - Kryetari i Komesionit Evropian, Zhoze Manuel Barozo ka thėnė se Evropa duhet tė jetė e pėrgatitur pėr tė marrė pėrgjegjėsi mė tė mėdha nė Kosovė, pasi diskutimet pėr statusin e Kosovės kanė hyrė nė fazėn vendimtare. Kėto komente ai i bėri gjatė fjalimit tė tij nė Parlamentin Evropian.
 
Ai ka pėrshėndetur edhe faktin se Presidenca austriake e BE sė e ka vėnė Ballkanin ndėr prioritetet e BE sė nė gjashtė muajtė qė vijnė. Qė nga viti 2002 vendet e Ballkanit Perendimor kanė perspektivė evropiane. Ky proces ėshtė vendimtar pėr tė siguruar paqe dhe stabilitet nė tėrė Evropėn ka thėnė Barozo.

Duke folur pėr Kosovėn, Barozo ka thėnė se Evropa duhet po ashtu tė pėrgatitet pėr tė marrė njė pėrgjegjėsi mė tė madhe nė Kosovė nė kohėn kur diskutimet pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės kanė hyrė nė fazėn kritike, BE ja duhet tė dėshmohet se ėshtė nė gjendje qė tė japė kontribut konkret nė zgjidhjen e njė ēėshtje komplekse dhe delikate ka thėnė Kryetari i Komisionit Evropian Haoze Manuel Barozo.

Edhe Kancelari austriak Volfgang Shysel, vendi i sė cilit e ka Presidencėn e radhes sė BE sė, ka mbrojtur para deputetėve tė Parlamentit Evropian nevojėn pėr t'i siguruar Ballkanit perspektivė tė integrimit nė BE. Ai ka nėnvizuar se procesi i zgjerimit nėse bėhet me kujdes mund tė shndėrrohet edhe nė njė pėrparėsi ekonomike tė BE sė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.