|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

HRW: Gjendja e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė mbetet e zymtė

 
 

 
Nju Jork, 19 janar 2006 /TN /QIK - Organizata Hjuman Rajst Uoē (Human Rights Watch) me seli nė Nju Jork nė raportin e saj vjetor vė nė dukje se gjendja e tė drejtave tė njeriut nė Kosovė mbetet e zymtė. Sipas kėsaj organizate, pasiguria dhe mungesa e lirisė sė lėvizjes pėr pakicat, veēanėrisht ato serbe dhe rome, mangėsitė e sistemit tė drejtėsisė dhe diskriminimi nė shkallė tė gjerė janė probleme serioze.

Kthimi i personave tė zhvendosur brenda vendit dhe refugjatėve serbė nė shtėpitė e tyre nė Kosovė ka ngecur. Megjithėse niveli i krimeve ndėretnike ra gjatė 2005, shumė organizata qė punojnė me pakicat dyshojnė se kjo rėnie ėshtė thjesht pasqyrim e njė ndarjeje mė tė theksuar dhe mungesės sė komunikimit mes komuniteteve, qė nga pėrleshjet mes shqiptarėve dhe serbėve dhe trazirave nė shkallė tė gjerė mė mars tė vitit 2004.

Hjuman Rajst Uoē thekson se edhe sistemi i drejtėsisė nė Kosovė lė shumė pėr tė dėshiruar. Paaftėsia pėr tė nxjerrė para drejtėsisė shumė nga ata qė janė pėrgjegjės pėr krime serioze ka krijuar njė atmosferė amull.(Z.A.)


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.