|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Franca pėr Kosovės ka njė qėndrim tė njėjtė me vendet tjera tė Grupit tė Kontaktit

 
 

 
Prishtinė, 19 janar 2006 /TN /QIK - Kryeministri Bajram Kosumi nė takim me kėshilltarin nė Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Francės pėr Ballkanin, z.Arnoud Danjean, pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė si dhe pėr pėrgatitjet e palės kosovare nė negociatat pėr statusin e ardhshėm tė Kosovės, respektivisht pėr takimin e Vjenės.

Kosumi dhe Danjean kanė ndarė tė njėjtat mendime pėr zhvillimet pozitive nė Kosovė nė shumė fusha, nė pėrmbushjen e standardeve, nė krijimin e besimit te tė gjithė qytetarėt pėr tė ardhmen e vendit, si dhe nė fushėn e pėrgatitjeve e palės kosovare pėr procesin e definimit tė statusit tė ardhshėm tė Kosovės.
 
Duke folur pėr procesin e pėrmbushjes sė standardeve, kryeministri Kosumi ka thėnė se ky proces nuk do tė jetė i shkurtėr, por pėr qytetarėt e Kosovės siguron njė perspektivė evropiane.

Kosumi ka vėnė nė dukej se Qeveria e Kosovės dhe grupet e ekspertėve kanė bėrė njė punė tė mirė pėrgatitore pėr takimin e Vjenės, duke shtuar se procesi i filluar pozitivisht duhet tė vazhdojė edhe me pėrkrahjen e bashkėsisė ndėrkombėtare, respektivisht tė Grupit tė Kontaktit. Ai tha se pėr takimin e Vjenės pala kosovare bazė tė negocimit me palėn serbe do tė kenė parimet themelore pėr bartjen e kompetencave nė nivelin lokal, nė pėrputhje me politikat e reformimit tė pushtetit lokal.

Gjithashtu, dy bashkėbiseduesit kanė vlerėsuar pozitivisht takimin e fundit tė vendeve tė Grupit tė Kontaktit nė Vjenė dhe ka theksuar se ėshtė inkurajues uniteti i kėtyre vendeve rreth ēėshtjes sė Kosovės dhe qėndrimi i tyre pėr pacenueshmėrinė e tėrėsisė territoriale tė Kosovės.

Ndėrsa, z.Arnoud Danjean, duke u ndalur rreth pozicionit tė Francės pėr Kosovės, ka thėnė se vendi i tij ka njė qėndrim tė njėjtė me vendet tjera tė Grupit tė Kontaktit, duke shtuar se shteti francez do tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė mbėshtetje tė procesit negociues.
 
Ai po ashtu ka shprehur pikėpamjen se ėshtė shumė e rėndėsishme qė gjatė periudhės sė ardhshme institucionet e Kosovės tė vazhdojnė punėn nė pėrmbushjen e standardeve dhe ka pėrshėndetur gatishmėrinė e delegacionit kosovar pėr tė marrė pjesė nė takimin e Vjenės, ku do tė diskutohet pėr decentralizimin.

"Ju, si kryeministėr i Kosovės po jepni njė kontribut tė veēantė me vizitat nėpėr vendbanimet e komunitetit serb dhe pėr kėtė e keni pėrkrahjen e Ahtisarit, tė Francės dhe tė bashkėsisė ndėrkombėtare", ėshtė shprehur gjatė kėtij takimi kėshilltari nė Ministrin e Punėve tė Jashtme tė Francės pėr Ballkanin, z.Arnoud Danjean.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.