|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova ka pritur kardinalin Scola dhe diplomatin Goldberg

 
 

 
Prishtinė, 17 janar 2006 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, ka pritur dje (e hėnė) nė njė takim Kardinalin Angelo Scola (Anxhelo Skola), Patriark i Venedikut, i cili ka ardhur nė Kosovė pėr ceremonitė mortore tė imzot Mark Sopit, Ipeshkvit tė Ipeshkvisė sė Kosovė, i cili ndėrroi jetė javėn e kaluar.

Kardinali Scola ēmoi filozofinė politike dhe vlerat qė pėrfaqėson Presidenti Rugova, duke uruar qė Presidenti tė pėrballojė tani edhe sfidėn e shėndetit dhe tė arritjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Presidenti Rugova vlerėsoi kontributin e Imzot Mark Sopit pėr Kosovėn.

Presidenti i Kosovės theksoi se tani qė jemi nė prag tė zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės, pavarėsia dhe sovraniteti i plotė janė zgjidhje qė siguron paqe e stabilitet nė vendin tonė dhe nė kėtė pjesė tė Evropės.

Po dje, Presidenti Ibrahim Rugova ka pritur nė njė takim tė veēantė edhe shefin e Misionit Amerikan nė Kosovė, Philip Goldberg, me tė cilin zhvilloi njė bisedė pėr ēėshtjet aktuale nė vendin tonė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.