|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Papa Benedikti XVI emėroi pėr ipeshkv tė Ipeshkėvisė sė Kosovės arqipeshkvin e Tivarit Zef Gashi

 
 

 
Vatikan, 17 janar 2006 /TN /QIK - Papa Benedikti XVI emėroi pėr ipeshkv tė Ipeshkėvisė sė Kosovės arqipeshkvin e Tivarit, imzot Zef Gashi. Ai do tė administrojė pėrkohėsisht Ipeshkėvinė deri nė zgjedhjen e ipeshkvit tė ardhshėm tė Kosovės, qė do ta zėvendėsojė tė ndjerin imzot Mark Sopin.

Kėtė lajm e konfirmoi kancelari i Ipeshkėvisė sė Kosovės Don Shan Zefi.

Zyrtarėt e Kishės katolike nė Kosovė kanė mirėpritur vendimin e Papa Benediktit XVI dhe e kanė quajtur kėtė emėrim dhuratė pėr Kosovėn dhe rajonin.

Kancelari i Ipeshkvisė sė Kosovės, don Shan Zefi vlerėsoi veēanėrisht reagimin e shpejtė tė Vatikanit pėr emėrimin e ipeshkvit tė ri pas vdekjes sė ipeshkvit Mark Sopi para pak ditėsh.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.