|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Banorėt shqiptarė nė jug tė Serbisė bėnė thirrje pėr mė shumė tė drejta

 
 

 

15 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (14.01.2006) - I Banorėt shqiptarė nė jug tė Serbisė bėnė thirrje pėr mė shumė tė drejta si dhe pėr tėrheqjen e forcave serb tė sigurimit nga rajoni.

Pėrmes njė deklarate tė lėshuar sot, politikanėt shqiptarė nė Luginėn e Preshevės, kėrkuan njohjen e gjuhės shqipe si gjuhė zyrtare nė zonėn e tyre dhe tė drejtėn tė pėrdorin flamurin shqiptar.

Deklarata propozon qė pėrfaqėsuesit shqiptarė nė rajonin e Preshevės tė pėrfshihen nė bisedimet e ndėrmjetėsuara nga Kombet e Bashkuara pėr tė ardhmen e Kosovės. Rajoni i Preshevės ka qėnė arenė dhune tė herė pas hershme gjatė viteve tė fundit.

Nė vitin 2001 me ndėrmjetėsinė e Natos grupet e armatosura shqiptare ranė dakort tė ndėrpresin sulmet nė shkėmbim tė shtimit tė tė drejtave.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.