|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Arkeologu Neritan Ceka nė pėrgjigje tė tezave dhe mėdyshjeve mbi origjinėn shqiptare

 
 

 

15 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (14.01.2006) -Ilirian Agolli

Arkeologu dhe studiuesi i njohur shqiptar, Neritan Ceka, sapo ka botuar nė gjuhėn angleze librin e tij "Ilirėt". Studimi ėshtė fryt i njė pune voluminoze mėse 10 vjecare, ėshtė njė nga librat mė tė kėrkuar aktualisht nėpėr libraritė e Tiranės, sidomos nga studentėt dhe turistėt. Po ashtu mjaft tė kėrkuar janė edhe librat e tij tė tjerė tė sapobotuar nė shqip, anglisht dhe gjermanisht Apolonia, Butrinti dhe Bylisi.

Por vendin mė tė rėndėsishėm mes tyre e zė natyrshėm libri pėr ilirėt, i cili ka ambicjen tė hedhė dritė mbi njėrėn prej periudhave mė interesante dhe tė panjohura tė lashtėsisė sė popullit shqiptar. "Kushdo qė do ta lexojė librin, do ta kuptojė qė historia jonė ėshtė njė histori lineare, pa ndėrprerje, pa katastrofa. Ndoshta ka pak mjegull nė historinė e shqiptarėve qė nga shekulli VI deri nė shekullin XI kur shfaqen krejtėsisht tė qartė me emrin e tyre tė trashėguar nga antikiteti nga albanoi tek arbėrit, por kjo ėshtė njė histori e cila nuk mund tė kontestohet me asnjė argument tjetėr; kaq i fortė ėshtė argumenti historik i vazhdimėsisė qė pėrkon dhe me argumentin arkeologjik" - thotė zoti Ceka.

Bazuar mbi zbulimet arkeologjike dhe studimin e burimeve tė shkruara, libri i prof.Cekės trajton me detaje prejardhjen e shqiptarėve tė sotėm nga ilirėt, njė nga popullsitė mė tė vjetra tė rajonit.

Zoti Ceka thotė se pikėrisht kjo periudhė e lidhjeve mes ilirėve dhe shqiptarėve e kishte tėrhequr gjithmonė nė punėn e tij shkencore, ndonėse ka qenė e mbuluar prej shumė vitesh me errėsirė dhe enigma, si edhe botime fare tė pakta, kryesisht tė autorėve tė huaj. "Kjo ka qenė njė periudhė refleksioni, njė periudhė e dėshirės pėr tė pėrshkruar mė mirė veēanėrisht kapitujt e fundit tė librit, qė bėjnė fjalė pėr kalimin nga ilirėt dhe deri tek shqiptarėt. Pra, ėshtė historia qė nga shekulli IV i erės sonė kur sipas mendimit tim mund tė flasim pėr herė tė parė pėr shqiptarėt e parė, jo nė shekullin XI kur shfaqen nė histori, por natyra e tyre ėshtė brumosur qė nė antikitetin e vonė, qė kur krishterimi filloi pak a shumė tė seleksiononte popujt qė kishin shpėtuar nga kasaphana e dyndjeve tė popujve tė shekujve IV-VI dhe jam i sigurt qė shqiptari i parė i takon pikėrisht kėsaj kohe; antikitetit tė vonė, i mbrujtur me traditėn mesdhetare greko-romake, me traditėn ilire natyrisht, por edhe me identitetin qė krijoi krishterimi i hershėm nė vendin tonė" - thotė ai.

Prof. Ceka thekson se studimi hedh dritė edhe mbi lindjen dhe origjinėn e gjuhės shqipe si dhe trajton gjerėsisht pjesėmarrjen aktive tė ilirėve nė qytetarinė romake. Sipas tij, njė faktor i rėndėsishėm qė ka ndikuar fuqishėm nė mbijetesėn dhe kompaktėsimin e popullsisė shqiptare ka qenė edhe konflikti i madh me sllavėt nė atė periudhė kur kėta tė fundit u vendosėn nė rajon.

Prof. Neritan Ceka i shkroi kapitujt e parė tė kėtij studimi qė nė vitin 1987 pėr ta dėrguar nė shtyp kohėt e fundit. Ai trajton njė nga cėshtjet mė tė rėndėsishme tė kulturės shqiptare, pasion qė e ka tė trashėguar nga i ati, Hasan Ceka, gjithashtu njė arkeolog i njohur shqiptar. Libri "Ilirėt" nė shqip u publikua pėr tė herė tė parė nė takime me studentė tė Universiteteve tė Tiranės dhe tė Elbasanit, si dhe nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės, duke ngjallur menjėherė interesimin e qarqeve shkencore universitare.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.