|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Sali Berisha shpall masa tė reja nė kuadėr tė goditjes sė korrupsionit

 
 

 

14 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (13.01.2006) - Armand Mero, Tiranė

Kush punon nė dogana, tatime dhe nė ato poste qė lidhen me prokurimet publike dhe kanė apo kanė patur tė afėrm nė poste qeveritare tani do tė duhet tė mendojnė pėr tė gjetur njė punė tjetėr.  Javėn e ardhshme qeveria, sipas asaj qė paralajmėroi sot kryeministri Sali Berisha, do tė vendosė tė mos i lejojė mė ata nė kėto institucione:

"Tė gjitha lidhjet e familjarėve tė qeveritarėve aktuale dhe tė ish qeveritarėve nuk do tė mund tė punėsohen nė pėrmbushje tė njė premtimi elektoral nė asnjė segment tė doganave, tatimeve dhe preokupimeve publike nė Shqipėri. Ti lėmė tė qeta kėto institucione nga telefonat e pushtetit dhe ndikimet".

Kryeministri saktėsoi se ky vendim nuk merr shkas nga zhvillimet aktuale, por merret qė t’i mbrojė kėto institucione nga influencat e panevojshme politike. Javėn e ardhshme do tė merret vesh edhe se kush do tė pėrfshihet nė kategorinė e qeveritarėve qė preken nga ky vendim.  Po sot Kryeministri Berisha u kėrkoi anėtarėve tė kabinetit tė tij qė institucionet qė ata drejtojnė tė realizojnė plotėsisht investimet e parashikuara:

"Eshtė absolutisht pėrgjegjėsi kryesore tė realizoni 100 pėr qind investimet.  Pėrbėn njė mėkat tė madh nė njė vend tė varfėr si Shqipėria t’ua marrėsh taksat qytatrėve dhe tė mos i investosh dhe tė mos ua kthesh nė shėrbime sic ka ndodhur gjitha kėto vite kur investimet e vendit, si grantet dhe donacionet e huaja nuk janė realizuar as nė gjysmėn e 70 pėrqindshit".

Kryeministri ka kėrkuar qė duke ruajtur transparencėn dhe garėn e lirė tė propozohen heqjet e tė gjitha barrierave burokratike qė ekzistojnė nė udhėzuesit e zbatimit tė ligjeve pėr prokurimet. Njė udhėzues i ri do t'i paraqitet javėt e ardhshme qeverisė, ndėrkohė qė me ekspertizėn e Bashkimit Evropian po pėrgatitet njė ligj i ri pėr prokurimet sipas standardeve tė vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.