|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

S.Majer: Gjatė vitit tė kaluar zyrtarėt amerikanė e ka vėnė theksin nė pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Uashington, 13 janar 2006 /TN /QIK - Gjatė vitit tė kaluar zyrtarėt amerikanė e ka vėnė theksin nė pavarėsinė e Kosovės, pra Uashingtoni po lėviz drejt pavarėsisė dhe se ky qėndrim nuk ėshtė zbutur, thotė Stiven Majer, profesr i shkencave politike nė Universitetin Kombėtar tė Mbrojtjes.

"Uashingtoni zyrtar ende nuk e ka artikuluar qėndrimin pėr Kosovės, ndėrsa qėndrimi jozyrtar, tė cilin e promovojnė kryesisht organizatat joqeveritare me shumė ndikim dhe institutet, anon nga pavarėsia.
 
Mirėpo, kur bisedoni me ndonjėrin nga zyrtarėt amerikanė, do tė vėreni se gjatė vitit tė kaluar theksi ėshtė vėnė nė pavėrsinė e Kosovės. Sidoqoftė, ėshtė njė paralajmėrim se Uashingtoni po ecėn drejt pavarėsisė dhe ky qėndrim nuk ėshtė zbutur gjatė vitit tė kaluar", ėshtė shprehur Majer pėr "Zėrin e Amerikės".

Majer e konsideron si gabim tė bashkėsisė ndėrkombėtare qė nuk ka pranuar ndarjen e Kosovės. Ai thotė se ideja e Beogradit pėr decentralizimin mund tė jetė hyrje ose nė ndarjen e Kosovės ose nė krijimin e enklavės serbe tė sigurisė, por sipas tij, problem ėshtė se tani pėr tani shumica shqiptare nuk po e pranon kėtė ide.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.