|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Petersen thotė se Gjermania ka interes qė ēėshtja e statusit tė Kosovės tė pėrfundojė sa mė shpejt

 
 

 
Berlin, 13 janar 2006 /TN /QIK - Kryeadministratorit i Kosovės Soren Jesen Petersen gjatė qėndrimit tė djeshėm nė Gjermani u takua me ministrin e Jashtėm gjerman Valter Shtajnmajer ku nė fokus ishte ēėshtja e statusit pėr Kosovėn si dhe nevoja pėr mbėshtetje nga ana e qeverisė gjermane.
 
Pas takimit, Petersen ka deklaruar se Qeveria gjermane ka interes qė ēėshtja e statusit tė Kosovės tė pėrfundojė sa mė shpejt dhe qė procesi i bisedimeve tė kalojė nė mėnyrė sa mė stabile. Ndėrkaq ministri i jashtėm gjerman e ka siguruar Petersenin mbėshtetje tė plotė nė procesin e zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė Kosovės.

Petersen se beson se ēėshtja e statusit tė Kosovės do tė zgjidhet brenda kėtij viti.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.