|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

345 pelegrinė myslimanė humbėn jetėn nė afėrsi tė Mekės tė shkelur nga njerėzit qė vraponin

 
 

 

13 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (12.01.2006) - Autoritetet saudite njoftuan se 345 pelegrinė myslimanė humbėn jetėn nė afėrsi tė Mekės tė shkelur nga njerėzit qė vraponin nė ditėn e fundit tė ritualit tė shenjtė tė haxhillėkut.

Ministria e Brendshme tha se pelegrinėt u vranė kur dhjetra mijėra njerėz nė urėn Xhamarat filluan tė shtyjnė njėri-tjetrin pėr tė qėlluar me gurė tre shtyllat qė simbolizojnė djallin.

Rituali i goditjes me gurė tė shtyllave edhe nė tė kaluarėn ėshtė shoqėruar me pėrshtjellime tė tilla. Dy vjet mė parė, 240 pėlegrinė humbėn jetėn tė shkelur nga turma.

Pėr tė shmangur aksidente tė tilla, autoritetet saudite kėtė vit e rindėrtuan hyrjen nė vendin e ritualit dhe vendosėn aty 60 mijė roje. Javėn e kaluar, 76 vetė vdiqėn kur hoteli ku ata qėndronin nė Mekė u shemb para se tė fillonte pelegrinazhi.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.