|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

M.Medish: Kosova sivjet do tė jetė prioritet i politikės sė jashtme tė Uashingtonit dhe Brukselit

 
 

 
Uashington, 12 janar 2005 /TN /QIK - "Kosova sivjet do tė jetė prioritet i politikės sė jashtme edhe i Uashingtonit edhe i Brukselit", thotė ish-zyrtari amerikan Mark Medish.
 
Nė njė intervistė pėr "Zėrin e Amerikės", Medish tha se "liderėt nė Uashington dhe nė Bruksel 2OO6 e shohin se vit tė rėndėsishėm e vendimtar pėr Kosovėn, Ballkanin dhe Evropėn Juglindore".

"Ky do tė jetė vit nė tė ciliin do tė merren vendime strategjike, jo vetėm nė Uashington e Bruksel, por edhe nė Beograd dhe nė Prishtinė", shprehet Medish.

Ai tha se ēėshtja e Kosovės ėshtė temė e bisedave nė nivelin shumė tė lartė nė administratėn e Presidentit Bush, si dhe nė Kongres.
 
Megjithėse ekzistojnė dallime nė mendime, thotė Medish, ēėshtje kyēe ėshtė se Uashingtoni ėshtė i interesuar qė procesi negociator tė fillojė, tė jetė i suksesshėm dhe tė ēojė nė realizimin e statusit tė Kosovės dhe drejt zgjidhjes sė pėrhershme pėr Kosovėn dhe pėr paqen e stabilitetin rajonal.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.