|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Kosumi takoi shefin e Zyrės sė Finlandės

 
 

 
Prishtinė, 12 janar 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, ka pritur dje njė takim tė veēantė z. Markku Laamanen, shef i Zyrės sė Finlandės nė Prishtinė.

Kryeministri Kosumi e ka njohur Z.Laamanen me proceset politike nė vend, respektivisht me mbarėvajtjen e kėtij procesi, duke shtuar se Delegacioni i Kosovės po bėn njė punė serioze nė kėtė drejtim.

Me kėtė rast, Kryeministri Kosumi ka theksuar pėrkushtimin e Qeverisė sė Kosovės pėr ndėrtimin e njė shteti demokratik dhe evropian tė Kosovės, ku tė gjithė qytetarėt pa dallim etnie do tė kenė njė tė ardhme tė sigurt.

Kosumi dhe Laamanen po ashtu kanė biseduar edhe pėr ēėshtjen e takimit tė Vjenės midis delegacionit tė Kosovės dhe atij tė Serbisė, lidhur me ēėshtjen e decentralizimit.

Nė kėtė kontekst, Kosumi ka vlerėsuar se Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar pėr njė reformė sipas principeve demokratike evropiane, duke vlerėsuar se kjo ėshtė nė interes tė gjithė qytetarėve tė Kosovės dhe nė funksion tė integrimit tė tė gjitha grupeve etnike nė vend.

Aprovohet raporti vjetor i punės sė Qeverisė sė Kosovės nė periudhėn mars dhjetor 2005

Prishtinė, 12 janar 2005 /TN /QIK - Nėn drejtimin e kryeministrit Bajram Kosumi ėshtė mbajtur sot vazhdimi i mbledhjes sė 182 tė tė Qeverisė sė Kosovės.

Nė kėtė takim, Qeveria e Kosovės pas njė debati dhe analize tė detajuar ka aprovuar raportin vjetor tė punės sė Qeverisė sė Kosovės nė periudhėn mars dhjetor 2005.

Nė kėtė raport janė evidentuar tė arriturat dhe sukseset e Qeverisė sė Kosovės gjatė vitit 2005, respektivisht pasqyrohet pėr secilin ministri se ēka ka punuar gjatė kėtij vitit.

Raporti, ėshtė pėrgatitur nga ekipet qė kanė punuar nėpėr ministri dhe i harmonizuar me ekipin e ekspertėve tė Zyrės sė Kryeministrit. Qeveria ka vlerėsuar se raporti ėshtė i pėrgatitur nė mėnyrė shumė profesionale.

Ky raport do t'i procedohet Kuvendit tė Kosovės dhe do tė shikohen mundėsit e qasjes sė drejtpėrdrejtė tė medieve dhe tė gjithė qytetarėve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.