|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria e Kosovės e dėnon ashpėr sulmin e natės sė parmbrėmshme ndaj autobusit nė Therandė

 
 

 

Prishtinė, 6 janar 2006 /TN /QIK - Qeveria e Kosovės e dėnon ashpėr sulmin e natės sė parmbrėmshme ndaj autobusit nė Therandė/Suharekė. Ky akt kriminal ėshtė nė shėrbim tė atyre forcave qė tentojnė me ēdo kusht tė dėmtojnė proceset e gjithėmbarshme nė Kosovė.

Aktet e tilla nuk do tė gjejnė kurrė pėrkrahje te institucionet e as te populli i Kosovės dhe si tė tilla do tė gjykohen dhe do tė dėnohen, thuhet nė njė deklaratė tė Qeverisė, e njėherit kėrkon nga organet e rendit qė sa mė parė tė gjenden fajtorėt dhe tė sillen para drejtėsisė, si dhe fton tė gjithė ata qė posedojnė ēfarėdo informate lidhur me kėtė akt vandal tė bashkėpunojnė me policinė.


 
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut thotė se sulmi me granatė qė ka ndodhur ndaj udhėtarėve nga Sharri nuk ėshtė nė interes tė Kosovės

Prishtinė, 6 janar 2006 /TN /QIK
- Duke dėnuar sulmin me granatė qė ka ndodhur me udhėtarė nga Sharri nga persona tė panjohur, zėdhėnėsi i UNMIK ut Neraj Sing ka thėnė se njė akt i kėtillė kriminal nuk ėshtė nė interes tė Kosovės.
 
Ai ka shtuar se nė Kosovė duhet tė pengohet veprimi i personave dhe grupeve qė pėrpiqen tė pengojnė procesin e negociatave pėr statusin e Kosovės.

Zėdhėnėsi Sing u ka bėrė thirrje tė gjithė qytetarėve, qė mund tė kenė informacione lidhur me kėtė krim, qė tė bashkėpunojnė me organet e drejtėsisė nė mėnyrė qė autorėt e kėtij krimi tė zbulohen dhe tė nxirren para organeve tė drejtėsisė.
 

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.