|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

D.Gauen: Bota nuk mund ta harrojė atė qė ka bėrė Millosheviqi nė Kosovė nė vitin 1999

 
 

 
Beograd, 6 janar 2006 /TN /QIK - Ambasadori i Britanisė sė Madhe nė Beograd, Dejvid Gauen ėshtė shprehur se pavarėsia e Kosovės ėshtė njė nga opsionet qė duhet tė merret parasysh, por sipas tij, ekzistojnė edhe propozime tė tjera.

Ai tha se ēėshtjen e statusit Ahtisari do ta diskutojė me tė gjitha palėt nė proces - me Begradin dhe Prishtinėn, me popullsinė shqiptare dhe joshqiptare nė Kosovė, ka thėnė Gauen pėr gazetėn "Politika" tė Beogradit.

I pyetur nėse lidhur me zgjidhjen e problemit tė Kosovės "njėra palė ka mbėshtetje mė tė madhe", ambasadori britanik tha se "bota nuk mud ta harrojė dosido atė qė ka bėrė Millosheviqi nė Kosovė nė vitin 1999".

"Shpėrngulja me dhunė e popullsisė shqiptare ėshtė fakt. Natyrisht, nuk duhet njė e keqe tė shėrohet me njė tjetėr. Interesat e serbėve nė Kosovė duhet tė mbrohen", ka thėnė Gauen.

Duke komentuar refuzimin e pavarėsisė sė Kosvės nga pala serbe, e cila thirret nė Rezolutėn 1244, ambasadori britanik thotė se duhet pasur parasysh se "e drejta ndėrkombėtare, si dhe ēdo e drejtė tjetėr, nė praktikė zbatohet nė pajtim me gjendjen reale nė terren".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.