|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ahtisari thotė se bisedimet pėr statusin e Kosovės do tė pėrfundojnė deri nė fund tė kėtij viti

 
 

 
Oslo, 6 janar 2006 /TN /QIK - Kryenegaciatori pėr statusin e Kosovės Marti Ahtisari ka shfaqur shpresėn se negociatat do tė pėrfundojnė deri nė fund tė kėtij viti. "Kontrata ime zgjat deri nė nėntor dhe shpresoj se nuk duhet ta vazhdoj edhe mėtutje".
 
Ai ka shprehur besimin e tij se tė dyja palė do tė kenė vullnet pėr t[u takuar me njėra tjetrėn. "Shpresoj se do tė mund t'i bėjmė bashkė dhe tė shohim se si do t'i trajtojnė ēėshtjet e pakicave", ka thėnė Ahtisari. Ai i bėri kėto komente pas takimit me Ministren e Jashtme tė Suedisė Lajla Prejvaz me tė cilėn ka biseduar pėr negociatat pėr tė ardhmen e Kosovės qė pritet tė fillojnė gjatė kėtij muaji.

"Nė kėtė veprimtari do tė ketė nevojė pėr involvim tė shumė aktorėve ndėrkombėtarė, prandaj edhe tė Suedisė", ka thėnė ministrja e Jashtme suedeze. Ajo ka shtuar se Suedia do t'i japė mbėshtetje tė posaēme Ahtisarit nė formė financiare dhe tė aktiviteteve qė ai do tė startojė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.