|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeparlamentari Daci uron festėn e Kėrshėndellave ortodokse

 
 

 
Prishtinė, 5 janar 2005 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci u uron besimtarėve ortodoksė tė Kosovės festėn e Kėrshėndellave.

"Tė gjithė besimtarėve ortodoks tė Kosovės ua uroj Kėrshėndellat, me dėshirėn qė kėtė ditė feste ta kalojnė me familjet e veta, me tė afėrmit dhe miqtė nė paqe dhe nė lumturi, nė gėzime dhe harmoni, me besim pėr njė jetė tė lumtur dhe tė begatshme pėr stabilitetin dhe pėrparimin e gjithanshėm tė vendit tonė", thuhet nė urmin e Dacit.
 
  

 
AAK ua uron besimtarėve Krishtlindjet ortodokse
 
Prishtinė, 5 janar 2005 /TN /QIK - Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK) ua uron tė gjithė besimtarėve ortodoksė nė Kosovė, festėn e Krishtlindjeve ortodokse, me dėshirėn qė tė kalojnė ēaste sa mė tė hareshme dhe kudo nė familjet e tyre tė mbretėrojė harmonia, mirėkuptimi dhe mbarėsia.

AAK njėkohėsisht, pėrgėzon tė gjithė besimtarėt ortodoksė qė janė me mision nė Kosovė si nė kuadėr tė KFOR it, UNMIK ut dhe nė zyrat diplomatike qė veprojnė kėtu.

AAK uron qė ky tė jetė njė vit i mbarė dhe i suksesshėm pėr tė gjithė besimtarėt ortodoksė, tė cilėt ashtu si dhe tė tjerėt nė Kosovė, duhet ta ndjejnė veten pjesė e proceseve tė pėrbashkėta nė vend dhe autorė tė sė ardhmes nė shtetin sovran e tė pavarur tė Kosovės, i cili do tė jetė shtet i tė gjithėve dhe do t'i respektojė tė drejtat dhe liritė e tė gjithėve kėtu.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.