|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ē.Kapēan: Pastrimi etnik i shqipatrėve nė vitin 1999 moralisht dhe politikisht e arsyeton pavarėsinė e Kosovės

 
 

 
Londėr, 5 janar 2005 /TN /QIK - Duke komentuar debatin e Fondacionit Heritixh nė Uashington me temė "Kosova - statusi pėrfundimtar", drejtori sudimeve evropiane nė Kėshillin pėr Marrėdhėnie Ndėrkombėtare, Ēarls Kapēan tha pėr BBC se diskutimi ka qenė i shtruar dhe ėshtė pėrqendruar nė realitetin - dhe sipas tė gjitha gjasave - bashkėsia ndėrkombėtare do tė vendosė pėr pavarėsinė e Kosovės.

Ēėshtja kryesore rreth sė cilės nuk janė pajtuar pjesėmarrėsit, tha Kapēan, ishte ndarja e Kosovės, mė saktėsisht nėse qė nė fillim tė bisedimeve duhet tė hidhet poshtė ideja qė pjesa veriore e Kosovės tė mbetet nė Serbi.

Kapēan nėnvizon argumentet qė shkojnė nė dobi tė pavarėsisė sė Kosovės. Sipas tij, pastrimi etnik i shqipatrėve nė vitin 1999 moralisht dhe politikisht e arsyeton pavarėsinė si rezultat pėrfundimtar i negociatave. Kapēan konsideron se ky opsion do t'i sillte paqe rajonit, ndėrkaq fakti se shqiptarėt pėrbėjnė 95 pėr qind tė popullsisė, vendimit tė tillė i jep "vulėn e plebishitit", thotė ai.

Edhe pse vetė ėshtė bindur gjatė vizitės nė Kosovė se pozita e serbėve ėshtė jashtėzakonisht e keqe, ky ekspert amerikan magjithatė konsideron se pavarėsia e Kosovės do t'u sillte serbėve njė pozitė mė tė mirė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.