|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Spanja vendos kufizime tė reje pėr pirjen e duhanit nė vende publike

 
 

 

4 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (3.01.2006) - Spanja, e cila solli duhanin nė Evropė nga Amerika para 500 vjetėsh, e filloi 2006 me kufizime tė reja pėr pirjen e duhanit nė vende publike.

Duke filluar nga 1 janari, nė Spanjė nuk mund tė pihet mė duhan nė zyra, autobuzė, stacione metroje dhe vende tė tjera publike si dyqanet.

Baret dhe restorantet me njė sipėrfaqe mė tė madhe se 1 mijė e 100 metra katrore mund tė krijojnė mjedise mė vete ku mund tė pihet duhan.

Spanja zė vendin e dytė nė Evropė, pas  Greqisė pėr pirjen e duhanit.  Sipas statistikave zyrtare rreth 50 mijė vetė nė Spanjė gjejnė vdekjen ēdo vit nga duhani.

Megjithė ankesat nga ata qė pinė duhan dhe nga pronarėt e restoranteve, sipas njė ankete tė kėtyre ditėve, 70 pėrqind e banorėve i pranojnė masat e reja kufizuese.

Masa kufizuese ndaj duhanit hynė nė fuqi mė 1 janar edhe nė Belgjikė.    


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.