|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Sėmundjet e zemrės tek fėmijėt

 
 

 

4 janar 2006 /TN 

Zėri i Amerikės (3.01.2006) -Barry Unger

Sipas njė studimi tė botuar nė Revistėn e Shoqatės amerikane tė Mjekėsisė, fėmijėt e prindėrėrve qė vuajnė nga zemra, ka mė shumė tė ngjarė tė preken nga sėmundje zemre. Madje, sipas studimit, mė i lartė ėshtė rreziku i prekjes nga sėmundja midis fėmijėve se sa i trashėgimit tė saj nga prindėrit.                  

Studimet e ndryshme tregojnė se problemet e shėndetit, mes tyre edhe sėmundja e zemrės dhe diabeti, janė shpesh tė trashėgueshme. Sipas njė studimi tė ri tė doktoreshės Joanne Murabito dhe kolegėve tė saj nė Qendrėn e Studimit tė Zemrės nė Fremingam tė shtetit Masaēusets, kur njėri prej fėmijėve nė familje vuan nga sėmundja e zemrės, edhe motra, apo vėllai i tij rrezikohen tė preken prej saj.

"Kur motra, apo vėllai kanė sėmundje kardiovaskulare, kjo e shton rrezikun e njė infarkti tek vėllai, apo motra, me 45 pėr qind, krahasuar me njė familje, ku vėllerėrit, apo motrat nuk vuajnė nga kėto sėmundje".

Studimi, i botuar nė Revistėn e Shoqatės amerikane tė Mjekėsisė, ishte rezultat i vėzhgimit tė 2 mijė e 500 njerėzve tė shėndetshėm, vėllezėrit dhe motrat e tė cilėve vuanin nga zemra.

"Ne e studjuam rastin e tyre pėr 8 vjet, duke vėzhguar veēanėrisht mundėsinė e sėmundjeve kardiovaskulare, si infarkti, hemoragjia cerebrale, apo bllokimi i arterieve tė kėmbėve".

Studimi arrin nė pėrfundimin se ekziston mė tepėr rreziku i prekjes nga sėmundje kardiovaskulare mes fėmijėve tė njė familjeje, se sa i trashėgimit tė saj nga prindėrit.

Doktoresha Murabito thotė se ky rrezik mund tė shpjegohet si me faktorėt gjenetikė ashtu edhe me mėnyrėn e ushqyerjes gjatė fėmijėrisė.

Kėto tre motra, pėr shembull, nuk kanė probleme tė zemrės, por vėllai i tyre ka vdekur nga infarkti.

“Kur hamė sė bashku ne nuk para flasim pėr shėndetin.

Por zonja Murabito shpjegon se motrat dhe vėllezėrit duhet tė shkėmbejnė informacion pėr shėndetin e tyre, si dhe tė flasin me mjekun.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.