|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosova, pas Vitenamit, vendi mė optimist nė botė

 
 

 
Uashington, 4 janar 2005 /TN /QIK - Sipas hulumtimeve tė agjencisėsė mirėnjohur Gallup Interneshėnell (SHBA) qytetarėt e Kosovės janė ndėr mė optimistėt nė botė, Madje tashmė nė pesė vitet e fundit rregullisht janė ndėr optimistėt kryesorė, me njė trend pozitiv, meqėnėse vitin e kaluar ishin tė tretėt, sivjet janė nė vendin e dyt nė listėn e optimistėve. I pari ėshtė Viatnami, madje tashmė tri vjet me radhė.

Ndėrkaq Bosnja e Hercegovina dhe Greqia ndajnė vendin e parė nė listėn e vendeve mė pesimiste nė botė, nė vendin e dytė janė Filipinet, nė tė tretin Serbia.

Sipas kėtyre hulumtimeve Kosova bashkė me Rusinė me pėriqndjen mė tė vogėl presin konflikte ndėrkombėtare, ndėrkaq lidhur me kėtė ēėshtje mė negative janė pritjet e qytetarėve tė HBA-ve, tė Srbisė dhe B e H.

Pyetjes se a do tė pėrmirėsohet situata e tyre personale, 73 pėr qind e qytetarėve tė Kosovės janė pėrgjigjur pozitivisht, kurse vetėm 9 pėr qind e tyre mendojnė se do tė jetė mė keq.

Ndėrkaq 43 pėr qind e qytetarėve tė Kosovės shpresojnė se do tė bjerė papunėsia.

Galup Interneshėnell kėtė hulumtim e ka bėrė gjatė nėntorit dhe dhjetorit 2OO5 nė gjithsej 63 shtete, ku janė anketuar 57 mijė njerėz, tė cilėt do tė pėrfaqėsonin popullatėn prej 2,1 miliardė njerėzish.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.