|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Zelandė e Re: Shqiptarėt bashkėrisht festuan festėn e Vitit tė Ri 2006

 
 

 
3 janar 2006 /TN
 
Sabit Abdyli, Zelandė e Re
 
Si shumica e zelandezėve edhe shqiptaret natėn e parė tė Vitit tė Ri e kalojnė familjarisht  nė shtėpi ose nė plazhe, ambiente tė hapura, kurse natėn e dytė, tanimė ėshtė bė traditė,  shqiptaro-zelandezėt mblidhen tė gjithė sė bashku nė lokal tė caktuar pėr tė festuar ardhjen e vitit tė ri duke i shprehur urimet mė tė pėrzemėrta pėr njėri-tjetrin.
 
Kėshtu edhe sivjet, 1 janar 2006, nė njė atmosferė gėzimi e hareje, nė lokalin e pėrgatitur qė mė parė, gjithēka shkėlqente. Gjithēka! 
 
Nė orėn 20:00, salla u mbushur plot e pėrplot gumėzhiu  nga kėngėt dhe vallet e bukura shqipe. Manifestuesit e shumtė tė tė gjitha grup moshave u kėnaqėn, u argėtuan, u ēmallen dhe biseduan pėr tė kaluarėn, tė ardhmen, mallin pėr vendlindjen...
 
Nė orėt e para tė ditės nė vazhdim, u ndan  duke shfaq dėshirėn pėr njė tė ardhme mė tė mirė, pėr prosperitet  tė popullit shqiptar dhe  nė veēanti njohjen e shtetit tė Kosovės.
 
Komuniteti shqiptar, kėtu nė Zelandė tė Re, gėzon privilegjin pėr ta uruar ardhjen e Vitit tė Ri, para tė gjithė tė tjerėve nė rruzullin tokėsor: Pesėmbėdhjetė orė para amerikanėve nė Losė Anxhelos, dymbėdhjetė orė para evropianėve nė Berlin, Cyrih, Bruksel, Paris, Romė, 12 orė para shqiptarėve nė Tiranė, Prishtinė, Shkup, Preshevė, Ulqin...,  tetė orė para kinezėve nė Hong Kong, gjashtė orė para qytetareve nė Tajlandė dhe dy orė para australianeve nė Melburn.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.