|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qeveria maqedonase mori vendim qė linja hekurudhore Shkup - Prishtinė do tė rivendoset mė 15 janar

 
 

 
Shkup, 30 dhjetor 2005 /TN /QIK - Ministri i Transportit dhe Lidhjeve tė Maqedonisė, Xhemali Mehazi bėri tė ditur se Qeveria e Maqedonisė nė mbledhjen e djeshme ka premtuar se linja hekurudhore Shkup - Prishtinė padyshim do tė rivendoset deri nė gjysmėn e janarit tė vitit tė ardhshėm.
 
Ky qarkullim pas njė ndėrprerje tė gjatė u pėrurua mė 20 tė kėtij muaji, por qe ndėrprerė pas njė dite, pasi sipas autoriteteve tė Maqedonisė nuk kishte kushte pėr qarkullimin e tij.

Ministri Mehazi ka theksuar Ministria e Punėve tė Brendshme, Drejtoria e Doganave dhe Drejtoria pėr Ekonomizimin e Banesave dhe Objekteve Afariste, e cila i menaxhon pikat kufitare, deri mė 15 janar tė vitit tė ardhshėm t'i pėrmbushin tė gjitha standardet e nevojshme qė treni nė linjėn hekurudhore Shkup - Prishtinė tė vazhdojė tė qarkullojė pa ndėrprerė.
 
Sipas tij, nė tė ardhmen doganimi i mallrave do tė bėhet nė stacionin hekurudhor Volkovė, ndėrsa kontrollimi i pasaportave nė vendkalimin kufitar Bllacė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.