|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti Rugova u ka drejtuar njė mesazh urimi qytetarėve tė Kosovės
pėr Vitin e Ri 2OO6

 
 

 
Prishtinė, 3O dhjetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės Dr.Ibrahim Rugova u ka drejtuar sot njė mesazh tradicional urimi qytetarėve tė Kosovės me rastin e Vitit tė Ri 2OO6. Nė urimin e tij, Presidenti Rugova shpreh urimet e pėrzemėrta, me dėshirat mė tė mira pėr lumturinė e tė gjithė qytetarėve.

"Edhe nė kėtė natė gėzimi, e themi se njohja mė e shpejtė e drejtpėrdrejtė e pavarėsisė sė Kosovės nga SHBA dhe BE, do t'i shpejtonte proceset e brendshme demokratike e ekonomike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės si dhe vetė popullin e qytetarėt e vendit tonė", shprehet Presideniti Rugova.

Mė poshtė po e japim tekstin e plotė tė mesazhit tė Presidentit tė Kosovės Ibrahim Rugova.

Qytetarė tė nderuar tė Kosovės,
Zonja dhe zotėrinj,

Nė natėn e gėzimit tė Vitit tė Ri, kur tė gjithė gjendemi nė frymėn e festės, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta me dėshirat mė tė mira pėr lumturinė Tuaj dhe tė Familjeve Tuaja.

Viti qė po lėmė pas ishte njė vit i progresit tė vendit tonė. Suksesi mė i madh i vitit qė po lėmė pas ishte hapja e bisedave nga bashkėsia ndėrkombėtare pėr pavarėsinė e Kosovės. Unė insistoj qė pavarėsia e vendit tonė tė njihet drejtpėrdrejt nga miqtė tanė sa mė parė.

 
Zonja dhe zotėrinj,

Viti nė tė cilin po shkelim do tė jetė njė vit i progresit mė tė madh tė Kosovės, njė vit mė efikas, mė veprues i institucioneve tona pėr njė zhvillim mė tė hovshėm ekonomik dhe pėr njė mirėqenie tė qėndrueshme pėr tė gjithė qytetarėt. Njėherėsh do tė punojmė sė bashku me UNMIK un pėr njė bartje mė tė madhe tė kompetencave, qė tashmė ka filluar. Do tė bėjmė pėrpjekje tė kultivojmė marrėdhėnie tė mira me fqinjtė tanė me interes tė ndėrsjellė.

Nė planin e brendshėm do tė punojmė mė fuqishėm nė mbrojtjen dhe integrimin e grupeve etnike apo minoriteteve nė shoqėrinė dhe nė shtetin e Kosovės.

Edhe nė kėtė natė gėzimi, e themi se njohja mė e shpejtė e drejtpėrdrejtė e pavarėsisė sė Kosovės nga SHBA dhe BE, do t'i shpejtonte proceset e brendshme demokratike e ekonomike dhe do tė qetėsonte kėtė pjesė tė Europės e tė botės si dhe vetė popullin e qytetarėt e vendit tonė. Pra, njė Kosovė e pavarur demokratike e integruar nė BE, nė NATO dhe nė miqėsi permanente me SHBA, ēfarė do tė hapte perspektiva tė reja pėr zhvillimin ekonomik dhe do tė bėnte Kosovėn anėtare tė kombeve tė lira tė botės sė lirė.

Qytetarė tė nderuar,

Nė kėtė orė gėzimi i kujtojmė me krenari tė gjithė ata qė ranė pėr lirinė, pavarėsinė dhe demokracinė e Kosovės. Do tė bėjmė njė angazhim mė tė madh pėr ndriēimin e fatit tė tė zhdukurve.

Zonja dhe zotėrinj,

Nė kėtė natė gėzimi, urime tė pėrzemėrta u shprehim Kosovarėve nė SHBA dhe nė vendet e Europės, qė po ndihmojnė progresin e vendit tonė.

Zonja dhe zotėrinj,

Nė kėto momente gėzimi, urime tė sinqerta i shprehim UNMIK ut dhe Zotit Petersen, OSBE sė dhe Ambasadorit Vnent, si dhe ushtarėve tė KFOR it/NATO s dhe Gjeneralit Valotto qė po bėjnė mbrojtjen dhe sigurinė e Kosovės.

Urime tė sinqerta u shprehim pėrfaqėsive diplomatike nė Kryeqytetin e vendit tonė.

Zonja dhe zotėrinj,

Nė gėzimin e ndėrrimit tė moteve, urime tė pėrzemėrta pėr Vitin e Ri i dėrgojmė Presidentit Bush, Kryeministrit Blair, Presidentit Chirac, Kancelares Merkel dhe Kryeministrit Berlusconi.

Urim tė veēantė i bėjmė Atit tė Shenjtė Papa Benedikti XVI, qė tė lutet pėr pavarėsinė e Kosovės.

Qytetarė tė dashur,

Nė kėtė natė gėzimi t'i bėjmė bashkė dėshirat, vullnetin e mirė dhe veprimet pėr njė Kosovė me prosperuese, mė tė fortė e mė tė lumtur.

Dhashtė Zoti qė sa mė shpejt tė gėzojmė njohjen formale tė pavarėsisė dhe viti qė po vjen tė mbetet nė histori si vit i ndritur i njohjes sė pavarėsisė tė vendit tonė tė shtrenjtė.

Me fat Viti i Ri 2006.
Gėzuar.
Zoti Ju bekoftė.
Zoti i bekoftė miqtė e Kosovės.
Zoti e bekoftė Kosovėn tonė tė ēmuar.
Ju falemnderit.

Dr. Ibrahim Rugova, President i Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.