|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Nuk mund tė ketė stabilitet politik pa njė paqe sociale, thotė kreu i BSPK sė

 
 

 
Prishtinė, 30 dhjetor 2005 /TN /QIK - Nuk mund tė ketė stabilitet politik pa njė paqe sociale, ka deklaruar kryetari i Bashkimit tė Sindikatave tė Pavarura tė Kosovės, Bahri Shabani nė takimin e kėtij fundviti me gazetarė.
 
Ai ka theksuar se BSPK ja nuk dėshiron tė jetė pengesė e zhvillimeve politike, por sipas tij kjo nuk do tė thotė se sindikalistėt do tė heshtin, nėse vėrtetė nuk do tė ketė pėrmbushje tė kėrkesave tė punėtorėve.

Shabani ka vlerėsuar se problem kryesor pėr kėtė vit ishte raporti me Qeverinė e Kosovės, cila sipas tij nuk ka zbatuar marrėveshjet e nėnshkruara.
 
Si pasojė Qeveria ka bėrė qė viti 2005 tė rezultojė me protesta dhe greva tė ndryshme. Njė tjetėr problem pėr kėtė vit, ai pėrmendi edhe procesin e privatizimit tė ndėrmarrjeve shoqėrore dhe nivelimin e pagave tė punėtorėve nė shėrbimet publike.

Sipas Shabanit, nėse nuk do tė fillojė zbatimi i marrėveshjeve nė fjalė, nė muajin shkurt ose mars do tė ketė prap protesta tė punėtorėve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.