|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministrja Tėrmkolli thotė se Kosova po mbyll njė vit tė suksesshėm

 
 

 
Prishtinė, 30 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kosova po mbyll njė vit tė suksesshėm. Suksesi mė i madh ėshtė hapja e diskutimeve pėr statusin e Kosovės, ėshtė shprehur nė konferencėn e fundvitit me gazetarė, ministrja e Shėrbimeve Publike Melihate Tėmkolli.
 
Ajo ka theksuar se angazhimi pėr arritjen e standardeve, sundimi i ligjit, reformat nė administratėn publike janė tė arriturat kryesore tė kėsaj Ministrie. Sipas saj nė vitin e ardhshėm njėri nga projektet e kryesore tė Ministrisė pritet tė jetė regjistrimi i popullėsisė.

Mungesa e kompetencave dhe strukturat paralele tha ministra Tėrmkolli kanė shkaktuar probleme, sidomos nė punėn e gjyqėsorit, duke shtuar se kanė krijuar njė ērregullim por u kanė krijuar edhe njė iluzion qytetarėve tė pėrkatėsisė serbe pėr faktin qė ata duhet tė jenė qytetarė tė integruar nė institucionet e Kosovės.
 
Sipas ministres Tėrmkolli pėr vitin e ardhshėm sfida kryesore do tė jenė luftimi i krimit tė oganizuar dhe korrupsionit, duke nėnvizuar se lehtėsi nė kėtė aspekt pritet tė jetė themelimi i dy ministrive tė reja, tė Drejtėsisė dhe tė Punėve tė Brendshme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.