|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kryeministri Kosumi u ka drejtuar njė mesazh urimi qytetarėve tė Kosovės, me rastin e Vitit tė Ri 2OO6

 
 

 
Prishtinė, 3O dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi, me rastin e festės sė Vitit tė Ri 2OO6, u ka drejtuar njė mesazh urimi qytetarėve tė Kosovės, me bindjen e plotė se ky vit "do tė jetė vit i realizimit tė shpresave tė mėdha, vit i ndėrtimit tė shtetit tė lirė e demokratik tė Kosovės". Ai shprehet se "viti 2006 do tė jetė vit i vendimeve historike dhe i ndryshimeve".

Nė mesazhin e Kryeminstrit tė Kosovės thuhet:

"Pas vetes po lėmė vitin e shpresės sė madhe dhe punėve tė mėdha.

Viti 2005 ka hapur derėn pėr statusin final tė Kosovės.

Viti qė po lėmė pas ka pėrmbledhur gjithė mundin, punėn dhe heroizmin tonė nė vėnien e themeleve tė shtetit tė Kosovės.

Viti 2006 do tė jetė vit i vendimeve historike dhe i ndryshimeve. Do tė jetė vit i realizimit tė shpresave tė mėdha, vit I ndėrtimit tė shtetit tė lirė e demokratik tė Kosovės.

Por, ky vit kėrkon angazhim edhe mė tė madh, punė, vetėmohim dhe rezultate mė tė mėdha.

Nė kėtė vit ne do ta shkruajmė faqen mė tė rėndėsishme tė historisė sonė.
 
Kosova ėshtė nė Evropė dhe aty e ka vendin e vet.

E ardhmja jonė varet nga ne dhe ne vetė duhet ta krijojmė atė. Si gjithmonė para vendimeve historike, na duhet mė shumė besim nė vetveten, respekt dhe bashkėpunim me njėri tjetrin, tė jemi tė bashkuar nė qėllimin tonė.

Qėllimi ynė kėrkon bashkimin tonė, tolerancė e mirėkuptim.

Vendi i ynė ėshtė i vogėl, por shumė i madh pėr tė dashur. Le ta bėjmė lirinė, paqen dhe tė ardhmen tonė sė bashku", thuhet nė fund tė mesazhit tė Kryeministrit Kosumi me "urime pėr kėtė mot dhe pėr shumė mot"!


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.