|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi thotė se Kosova bėhet shtet nė qershor tė 2006

 
 

 
Prishtinė, 3O dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministi i Kosovės, Bajram Kosumi, nė njė intervistė ekskluzive, qė e boton tė shtunėn gazeta "Rilindja", ka shprehur bindjen se procesi negociues pėr definimin e statusit do tė pėrmbyllet deri nė qershor tė vitit 2006 me bėrjen e shtetit tė Kosovės.

"Shteti i Kosovės ėshtė formula mė e mirė dhe zgjidhja e vetme qė prodhon qėndrueshmėri dhe stabilitet rajonal", ka theksuar Kosumi.

"Ēėshtja e pavarėsisė ėshtė e panegociueshme dhe nė kėtė drejtim nuk mund tė ketė kompromis", ka thėnė Kosumi duke lėnė mundėsinė e njė kompromisi tjetėr.

"Nė funksion tė bėrjes sė shtetit mund tė ketė kompromis nė favorizimin e grupeve entike, me qėllim qė shteti i ri i Kosovės tė demonstrojė gatishmėri pėr akceptimin e vlerave mė demokratike evro perėndimore", ka nėnvizuar Kryeministri Kosumi duke siguruar se "Qeveria e Kosovės dhe institucionet e tjera tė vendit janė pėrkushtuar pėr tė ofruar njė perspektivė evropiane pėr tė gjitha grupet etnike, nė kėtė kuadėr edhe pėr serbėt e Kosovės".


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.