|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Forumi Rinor i LDK-sė gėzon epitetin e organizatės mė tė fuqishme nė Kosovė

 
 

 
Prishtinė, 30 dhjetor 2005 /TN /QIK - Forumi Rinor i Lidhjes Demokratike tė Kosovės e pėrmbyll vitin 2005 me tė paktėn tri ngjarje kryesore tė zhvilluara nga ai, si procesi zgjedhor nė vetė organizatėn, hartimi i strategjisė zhvillimore pėr tri vitet e ardhshme dhe planifikimi i aktiviteteve dhe projekteve pėr vitin 2006, vlerėsoi sot Sejdė Tolaj, kryetar i kėtij subjekti rinor.

"FR LDK-ja gjatė 2005 ka realizuar me sukses projekte tė cilat kanė qenė tė njė rėndėsie kapitale pėr tė rinjtė e Kosovės", tha Tolaj dhe se sipas tij, qė tė gjitha kanė bėrė qė "me mburrje tė mund tė vlerėsohet qė FR ta gėzojė epitetin si organizata mė serioze, mė masive dhe mė e fuqishme rinore politike nė vend".

Tolaj, nė takimin me gazetarė nė pėrmbyllje tė vitit tė ri, numėroi disa nga aktivitetet mė tė rėndėsishme tė Forumit Rinor, si bashkėpunimet me pėrfaqėsues tė organizatave rinore shqiptare dhe ndėrkombėtare, organizimin e konferencave, tryezave e debateve nė lėmin e politikės, edukimit, demokratizimit, sigurisė etj.
 
Ai poashtu ka pėrkujtuar organizimet e bėra nė fushėn e kulturės si tė festivaleve tė ndryshme, tė panaireve e spektakleve. Poashtu Forumi, tha Tolaj, ka organizuar aktivitete rinore pėr luftimin e dukurive negative te tė rinjtė, ndėrsa qė ky Forum nuk ka harruar as sportin duke organizuar aktivitete tė shumta sportive.
 
Sipas Tolajt, Forumi i ka kushtuar rėndėsi edhe edukimit dhe trajnimit tė vetė anėtarėsisė sė vet, duke organizuar trajnime si nė planifikimin strategjik tė buxhetit, menaxhimin nė fushatat zgjedhore etj.

Aktivitete tė tjera qė FR ka kryer gjatė kėtij viti ishin edhe manifestimet kushtuar festave tė rėndėsisė kombėtare, si 24 marsi, dita e ndėrhyrjes ushtarake tė NATO-s dhe 10, 11, 12 qershori si ditėt e ēlirimit, pastaj 2 korrikun ditėn e Republikės dhe 7 shtatorin ditėn e Kushtetutės sė Kaēanikut, 28 nėntorin Ditėn e Flamurit Kombėtar etj.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.