|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Daci: 2OO6 vit i pavarėsisė sė Kosovės dhe i vendimeve mė tė mėdha historike

 
 

 
Prishtinė, 3O dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryetari i Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci nėpėrmjet njė mesazhi uron tė gjithė qytetarė tė Kosovės Vitin e Ri, me dėshirat mė tė mira qė kėtė festė ta kalojnė me gėzime dhe nė harmoni me familjet, me tė afėrmit, miqtė, shokėt dhe dashamirėt.
 
Poashti Daci uron qė Presidenti Ibrahim Rugova ta mposhtė sėmundjen dhe tė prijė nė proceset vendimtare pėr tė mirėn e gjithė popullit tė Kosovės.

Nė kėtė mesazh thuhet:

"Viti qė e lamė pas ishte njė vit i rėndėsishėm, njė vit i sprovave tė cilat Kosova dhe populli i saj i kaluan me sukses. Viti qė po vjen ėshtė vit i pavarėsisė sė Kosovės, ėshtė vit i vendimeve mė tė mėdha historike, vit i kthesės pėr tė hyrė nė periudhėn e prosperitetit dhe zhvillimit tė pėrgjithshėm ekonomik dhe nė tė gjitha fushat e tjera.

Kosova aspiron tė jetė njė vend i Unionit Evropian, njė vend demokratik i sundimit tė ligjit, njė vend nė tė cilin tė gjithė qytetarėt pa dallim, nė kushtet normale tė jetės, punės, mėsimit, veprojnė dhe angazhohen qė tė ndėrtojnė ardhmėrinė e lumtur pėr vete dhe pėr brezat qė vijnė.

Uroj qė viti 2006 tė na gjejė tė gjithėve tė bashkuar rreth qėllimeve dhe synimeve tona pėr Kosovėn shtet tė pavarur e sovran.

Urojmė qė Presidenti i Kosovės, Ibrahim Rugova, ta mposhtė sėmundjen dhe ashtu, si edhe deri mė tash, tė na prijė nė proceset vendimtare pėr tė mirėn e gjithė popullit tė Kosovės", thuhet nė kėtė mesazh urimi pėr Vitin e Ri 2OO6, tė Kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės Nexhat Daci.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.