|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Buēkovski thotė se "Kosova ėshtė kandidate pėr ta fitaur pavarėsinė"

 
 

 
Shkup, 3O dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Maqedonisė Vllado Buēkovski ka vlerėsuar se "Kosova ėshtė kandidate pėr ta fitaur pavarėsinė".

"Ky ėshtė mendim imi. Maqedonia e ka fituar statusin e kandidatit pėr anėtar nė BE dhe tani varet nga ne nėse kėtė do tė kryejmė dhe ta meritojmė tė hyjmė nė BE.
 
Ashtu ėshtė edhe me Kosovėn. Krahina ėshtė kandidate pėr fitimin e statusit tė pavarur dhe tani varet nga qytetarėt qė jetojnė atje nėse kėtė do ta justifikojnė", ka deklaruar Buēkovski pėr njė televizion tė Shkupit.

Ai ka thėnė se qėndrimi zyrtar i Maqedonisė ndaj Kosovės ėshtė se do ta respektojė atė qė do ta dakordojnė Beogradi e Prishtina me ndihmėn e bashkėsisė dnrėkombėtare.

Pyetjes nėse me deklaratat e tilla rrezikon ta zemėrojė Beogradin zyrtar, Buēkovski ėshtė pėrgjigjur se nuk beson se mund tė ketė probleme pėr tė udhėtuar nė Beograd.

 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.