|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Tim Xhuda: Britanikėt besojnė se fjala pavarėsi duhet tė shqiptohet sa mė parė

 
 

 
 
Londėr, 29 dhjetor 2005 /TN /QIK - Tė gjithė anėtarėt e Grupit tė Kontaktit, duke pėrfshirė edhe Rusinė, pėrkrahin konceptin e pavarėsisė sė kushtėzuar tė Kosovės, por nuk pajtohen vetėm rreth ēėshtjes mė pak tė rėndėsishme tė tajmingut, tha pėr BBC analisti britanik Tim Xhuda.

"Francezėt janė mė tė rezervuar dhe konsiderojnė se nuk duhet tė dilet mė herėt me mbėshtetjen pėr pavarėsinė e kushtėzuar sepse kjo mund tė shtynte palėn serbe qė tė tėrhiqet nga negociatat.
  
Britanikėt, nėn anėn tjetėr, siē mėsoj, besojnė se fjala pavarėsi duhet tė shqiptohet sa mė parė, qė pala shqiptare tė relaksohet dhe tė nxitet pėr koncesione mė tė mėdha sa i pėrket decentralizimit", shprehet Xhuda.

Analisti britanik thotė se ka mėsuar nga burimet diplomatike se Serbia ndodhet para dilemės "Belorusia apo Brukseli", qė praktikishtė do tė thotė se nėse nuk pranohet pavarėsia e Kosovės, vjen izolimi.

Nė njė pyetje retorike tė BBC-sė se athua nuk druajnė tė njėjtat burime diplomatike nga radikalizimi dhe destabilizimi i Serbisė, Xhuda thotė se ato druajnė, por jo edhe aq shumė.
 
"Eshtė e mundur qė radikalėt tė vijnė nė pushtet, gjė qė do tė thotė se Serbia ėshtė pėrcaktuar pėr izolim, mirėpo kjo ėshtė ēėshtje e saj. Nuk besoj se dikush nga kjo do tė tronditej aq shumė", tha Xhuda pėr BBC-nė.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.