|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Shpallen tri firmat mė tė mira tė biznesit pėr vitin 2005

 
 

 
Prishtinė, 29 dhjetor 2005 /TN /QIK - Qeveria e Kosovės nė bashkėpunim me Odėn Ekonomike dhe institucionet e tjera nė njė ceremoni sot shpalli firmat mė tė mira tė biznesit pėr vitin 2005. "Agroprodukt" nga Podujeva, "Elkos" nga Peja dhe "Laberion" nga Podujeva u shpallėn mė tė mira pėr vitin qė po e lėmė, tė cilave ua ndau mirėnjohjet kryeministri Bajram Kosumi dhe ministri i Tregtisė dhe Industrisė, Bujar Dugolli.

Kryeministri Kosumi tha se zhvillimi i bizensit shkakton njė ndėrvarėsi aq tė madhe nė gjithė procest tjera. "Nga zhvillimi ekonomik varen shumė procese nė Kosovė, pothuajse tė gjitha", tha ai, pasi i dorėzoi Medaljen e artė pronarit tė "Agroproduktit", Avni Shabanit, tė argjendtėn, Ramiz Kelmendit, pronar i "Elkos-it" dhe tė bronztėn Bashkim Osmanit, pronar i "Laberion-it".

"Pas qershorit tė vitit 2006, kur Kosovėn do ta bėjmė shtet, edhe bizneset do tė kenė kushte mė tė favorshme qė tė veprojnė, tė hapin vende tė reja tė punės, tė investojnė mė shumė kapital dhe tė kenė qasje nė institucionet financiare ndėrkombėtare", tha kryeministri Kosumi, ndėrsa premtoi rishikimin e politikave nė dogana dhe tatime pėr vitin 2006 dhe 2007.

"Edhe ju keni mbetur peng i statusit", tha Kosumi duke iu drejtuar komunitetit tė biznesit tė pranishėm nė ceremoni.

Ai tha se intitucionet e Kosovės vazhdimisht kanė bėrė pėrpjekje tė mėdha pėr tė sjellė investitorė edhe gjigantė, por pengesė ėshtė mospėrcaktimi i statusit. Por, ai tha se Kosova me infrastrukturėn ligjore qė po vazhdon ta krijojė dhe ambientin e pėrshtatshėm pėr biznesė, "mund tė jetė karrem i mirė pėr tė shndėrruar nė qendėr rajonale pėr Evropėn Juglindore".

Ndėrsa, ministri Dugolli tha se ndėr problemet kryesore me tė cilat po ballafaqohet Kosova sot, ėshtė pėrshpejtimi i rritjes ekonomike, zvogėlimi i papunėsisė dhe ulja e nivelit tė varfėrisė. Ai tha se nė katėr fusha kryesore MTI-ja ka promovuar mbėshtetjen e sektorit privat, me infrastrukturėn ligjore pėr veprim legal tė bizneseve, pėr ēka ka hartuar 17 projektligje, trajnime dhe kėshillime pėr ekonominė e tregut, financim tė qėndrueshėm dhe infrastrukturė fizike pėr zhvillim tė ndėrmarrjeve.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.