|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Raketa ruse lėshon satelitin e parė tė sistemit tė pozicionimit global

 
 

 

29 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (2812.2005) - Njė raketė ruse lėshoi tė parin prej 30 satelitėve tė tipit Galileo nė orbitė, hapi i parė ky i njė projekti tė Bashkimit Evropian qė synon krijimin e njė sistemi tė ri tė pozicionimit global.

Nisja e satelitit nga qendra ruse e hapėsirės Baikonur u krye pa probleme. Programi evropian shumėmiliardė dollarėsh, Galileo, ku pėrfshihet Kina dhe 5 vende tė tjera jo-evropiane, synon tė rivalizojė me Sistemin e Pozicionimit Global tė Shteteve tė Bashkuara, qė pėrdor rrjete satelitorė me sinjale radioje pėr navigimin. Ky sistem i lejon pėrdoruesit e tij nė Tokė tė masin distancat dhe pozicionet me precizion tė madh.

Rrjeti Galileo pritet tė fillojė brenda 5 ose 7 vjetėve. Shtetet e Bashkuara thonė se njė rrjet navigimi shtesė ėshtė i panevojshėm, por vitin e kaluar u arrit njė marrėveshje pėr t'u siguruar qė tė dy sistemete tė pėrdorin standarte tė pajtueshme.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.