|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Qė nga viti i ardhshėm nė Itali do tė punėsohen 4.500 punonjės sezonalė shqiptarė, tha ministri i jashtėm italian

 
 

 
Tiranė, 29 dhjetor 2005 /TN /QIK - Ministri i Jashtėm i Italisė Xhankfranko Fini deklaroi nė Tiranė se "midis Shqipėrisė dhe Italisė ekziston njė marrėdhėnie e lartė miqėsie, e cila ėshtė rinovuar nė kohė".
 
"Dhe nuk hezitoj aspak kur konfirmoj se midis qeverisė sė re tė z. Berisha dhe qeverisė sonė, ka patur me tė vėrtetė njė pėrmirėsim shumė tė dukshėm tė kėtyre marrėdhėnieve. Italia ėshtė njė partner ekonomik e tregtar shumė i rėndėsishėm pėr Shqipėrinė", u shpreh Fini pas takimit me kryeministrin Sali Berisha.

Fini paralajmėroi se Shqipėria do tė bėhet njė treg shumė tėrheqės pėr investimet dhe kapitalet e huaja dhe sidomos pėr ato italiane. "Dua tė theksoj se bashkėpunimi mes dy qeverive tona ėshtė njė bashkėpunim shumė i fuqishėm dhe real, pėr tė luftuar nė radhė tė parė kriminalitetin dhe fenomenet e tjera negative".

Fini tha se Italia ditė mė parė mori njė vendim shumė tė rėndėsishėm pėr tė rritur kuotat e punonjėsve sezonalė shqiptarė, me mė shumė se 30% , tė cilat do tė hyjnė nė fuqi nga viti qė vjen. "Pra nuk do tė jetė mė ajo kuotė prej 3.000 punonjėsish por do tė bėhen 4.500 punonjės sezonalė", tha Fini.
 
 

 
Ministri i Jashtėm italian Fini ėshtė takuar mbrėmė nė Tiranė me Kryeministrin Berisha
 
Tiranė, 29 dhjetor 2005 /TN /QIK - Ministri i Jashtėm i Italisė, Xhanfranko Fini ėshtė takuar mbrėmė nė Tiranė me kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha. Gjatė takimit, Berisha ka theksuar rėndėsinė qė ka zgjidhja e statusit tė Kosovės pėr tėrė rajonin. Kryeministri i Shqipėrisė ka pėrsėritur se Tirana kėmbėngul nė tė drejtave tė pakicave nė Kosovė, pėrfshirė edhe atė tė serbėve.

Nga ana e tij, ministri i Jashtėm italian, sipas agjencive tė lajmeve, ka deklaruar se mbėshtet qėndrimin e kryeministrit Sali Berisha. Fini ka theksuar rolin aktiv qė BE ja ka nė procesin e zgjidhjes sė statusit tė Kosovės.
Vizita nė Tiranė i jep fund turneut ballkanik tė shefit tė diplomacisė italiane.
 
 

Berisha thotė se janė marrė tė gjitha masat pėr ndėrtimin e autostradės Durrės – Prishtinė

Tiranė, 29 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Shqipėrisė Sali Berisha ka thėnė se janė marrė tė gjitha masat pėr tė pėrfunduar ndėrtimin e autostradės Durrės - Prishtinė.

Ai ka theksuar se Qeveria e Shqipėrisė ka pėrmbushur premtimet dhe veēoi dokumentin kryesor ekonomiko financiar tė vitit 2006, buxhetin e shtetit i cili do tė diskutohet sot nė Parlamentin shqiptar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.