|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu mbi arritjet dhe problemet e vendit gjatė vitit 2005

 
 

 

29 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (2812.2005) - Intervistoi:Laura Konda, Uashington

Pėr tė biseduar pėr disa nga arritjet dhe problemet e Shqipėrisė gjatė vitit 2005, Zėri i Amerikės zhvilloi njė intervistė me Presidentin e Shqipėrisė, Alfred Moisiu.

Zėri i Amerikės: Zoti President, pas 8 vjet qeverisjeje nga socialistėt, Shqipėria tani udhėhiqet nga njė qeveri e sė djathtės. Nė kushtet kur sapo kanė perfunduar 100 ditet e para tė kėsaj qeverie, si do t'i vlerėsonit perpjekjet e para pėr realizimin e programit te saj?

Alfred Moisiu: Kėtė pyetje mua ma kanė bėrė kėto ditėt e fundit edhe shumė gazetarė dhe unė kam deklaruar dhe sigurisht edhe juve do t’u them qė kjo nuk ėshtė detyra ime si president. Nė radhė tė parė i takon qeverisė e cila dhe e bėri mbrėmė, ku kryeministri foli pėr arritjet e kėtyre ditėve. U takon sigurisht instituteve dhe medias.

Megjithatė unė mund tė them qė ky rotacion qė u bė nė mėnyrė paqėsore dhe pėrfundoi mė datėn 2 shtator tė kėtij viti ishte njė arritje shumė e madhe e demokracisė shqiptare, e politikės shqiptare por nė mėnyrė tė veēantė e elektoratit shqiptar. Pėr herė tė parė neve vėrtet arritėm ta kapėrcejmė kėtė tabunė e ashtuquajtur tė zhvillimit me sukses tė zgjedhjeve qė nuk mund tė them qė patėn tė meta, por mė nė fund u arrit qėllimi pėr zgjedhjet dhe patėm njė rotacion tė qetė dhe shumė paqėsor.

Nuk mund tė them qė 100 ditė nuk janė shumė pėr njė qeveri qė e ka njė mandat katėr vjeēar. Megjithatė, unė shpresoj qė objektivat qė ka planifikuar qeveria e Partisė Demokratike me nė krye zotin Berisha tė arrihen. Ai ėshtė njė program vėrtet ambicioz dhe unė atė e kam mbėshtetur qė nė fillim dhe vazhdimisht kėshtu qė shpresoj se kėto objektiva ta ēojnė vendin tonė pėrpara drejt integrimit euro-atlantik.

Zėri i Amerikės: Marrėdhėniet pozitė-opozitė vazhdojnė tė jenė tė acaruara. Sa e vėshtirė bėhet detyra juaj nė kushtet e zhvillimit tė njė politike konfliktuale?

Alfred Moisiu: Pėrpara se tė shtjelloj pyetjen tuaj, dėshiroj tė shtoj se ėshtė e vėrtetė qė unė jam zgjedhur me konsensus, por aty edhe mbaron konsensusi, nė kuptimin e mirė tė fjalės, pra bėhet zgjedhja me konsensus, por presidenti duhet tė veprojė e tė zbatojė kushtetutėn dhe kėrkesat e tjera ligjore qė janė tė detyrueshme pėr kėdo qoftė dhe sido qė tė zgjidhet. Sigurisht qė unė kam patur njė avantazh nėse mund ta quajmė tė tillė, qė nuk kam patur asnjė forcė politike mbas shpine.

Por nuk mund tė them qė unė nuk i pėrkas asnjė partie. Unė i pėrkas njė partie qė ėshtė partia kryesore dhe unė gjatė gjithė kohės jam pėrpjekur qė tė marrė vendime, tė bėj veprime tė tilla qė tė pėrputhen plotėsisht me interesat e vendit dhe tė popullit tim. Nuk mund tė them qė gjithmonė kjo ka qenė e lehtė sepse ēdo vendim, ēdo veprim i marrė, dikujt i pėlqen e dikujt jo.

Patjetėr ka qenė njė pėrvojė e madhe jo vetėm pėr mua por nė tėrėsi mendoj se ishte edhe njė arritje e politikės shqiptare nė kuptimin e asaj qė nė fund tė fundit, ka situata tė cilat duhen pėrballuar me forcat e politikės shqiptare dhe unė mendoj se ky eksperiment dhe kjo arritje tregoi qė politika shqiptare i ka mundėsitė pėr tė zgjidhur dhe kapėrcyer situatat sido qė tė jenė ato.

Zėri i Amerikės: Zoti president, lufta kundėr korrupsionit kėrkon njė sistem gjyqėsor tė pakorruptuar dhe efikas. A mendoni se janė ndėrmarrė hapat e duhur nė luftėn kundėr kėtij fenomeni gjatė vitit 2005?

Alfred Moisiu: Ėshtė e vėrtetė qė korrupsioni ėshtė njė brengė qė gėrryen dhe bluan nga brenda ēdo sistem dhe ēdo shoqėri nėse nuk ndėrpritet dhe nuk luftohet. Korrupsioni dihet qė ėshtė njė fenomen fatkeqėsisht i pėrhapur tek ne dhe do tė thoja jo vetėm nė gjyqėsor por nė shumė qeliza tė shtetit dhe tė shoqėrisė shqiptare. Dhe sigurisht lufta mbi tė duhet bėrė nė vazhdimėsi.

Diku ka patur suksese, diku jo por ėshtė njė fenomen qė duhet ta luftojmė dhe me kėtė jam pajtuar qė nė fillim me programin e qeverisė sė re dhe kam deklaruar mbėshtetjen time totale nė luftėn kundėr korrupsionit. Pėrsa i pėrket gjyqėsorit ai vėrtet qė cilėsohet jo vetėm nga opinioni i brendshėm por edhe nga opinionet e analistėve dhe institucionet ndėrkombėtare, sepse gjyqėsori ėshtė shumė mė i ndjeshėm dhe pastrimi i gjyqėsorit ose vendosja e gjyqėsorit nė vijat kryesore tė luftės kundėr korrupsionit ka tė bėjė me shėndoshjen nė tėrėsi tė drejtėsisė shqiptare dhe shtetit dhe drejtimit nė vend.

Gjatė kėsaj kohe janė luftuar tre kollonat kryesore nė radhė tė parė pėrsa i pėrket ēėshtjes sė formėsimit tė gjyqtarėve nė mėnyrė tė veēantė duke krijuar shkollėn e magjistraturės; nė radhė tė dytė pėrsa i pėrket pėrsosjes sė organizimit, i cili do tė vazhdojė dhe vazhdimisht unė kam kėrkuar qė nė kėtė drejtim tė jemi sa mė kėrkues dhe tė pėrsosim edhe mė tej. Ka patur njė program qeveria pėr organizimin e gjyqėsorit qė pėr fat tė keq nuk mund tė realizohej por shpresoj qė tani tė realizohet.

Nė tė njėjtėn kohė, krahas kėtyre ėshtė ndjekur edhe ajo qė nuk mund tė quhet kryesorja por qė ėshtė e rėndėsishme nė tė njėjtėn kohė: ndjekja dhe masat ndaj gjyqtarėve, tė cilėt nuk janė korrekt nė kryerjen e detyrės. Nė kėtė drejtim janė marrė shumė masa dhe vazhdojnė tė merren.

Vetė fakti qė ne kemi arritur tė kemi njė gjykatė tė krimeve tė rėnda, e cila tani nė janar mbush dy vjet nga puna me gjyqtarė djem dhe vajza tė reja tė cilėt kanė mbaruar kryesisht shkollėn e magjistraturės, tregon se nė gjirin e juristėve shqiptarė veēanėrisht nė gjirin e gjyqėsorit shqiptar ka njerėz tė cilėt vėrtetė punojnė me vendosmėri, me pėrshkushtim dhe me ndjenjė tė lartė pėrgjegjėsie. Mund tė pėrmend diēka qė ēuditėrisht kundėr kėsaj gjykate janė ngritur disa tė dėnuar qė kėrkojnė shkrirjen e saj. Kjo ėshtė qesharake por qė njėkohėsisht tregon efikasitetin e kėsaj gjykate.

Zėri i Amerikės: Zoti Moisiu, kthimi i pronave ka tė bėjė direkt me krijimin e njė sistemi tė drejtė social dhe me zhvillimin e ekonomisė sė tregut. A mendoni se janė tė mjaftueshėm hapat e marrė deri mė sot dhe si duhet zgjidhur ky problem?

Alfred Moisiu: Dua tė them qė ēėshtja e pronave ka dy plagė tė rėnda, plagė tė rėnda nga sistemi diktatorial dhe deformime tė pėsuara gjatė kėtyre 15 vjetėve, sepse nė fakt Shqipėria ka patur pėr tė kompensuar tė gjithė ata pretendojnė se u ėshtė bėrė padrejtėsi dhe u ėshtė marrė toka dhe nė fakt tė tillė ka shumė. Por fatkeqėsisht qė nė fillim ky problem nuk u kap mirė pėr mendimin tim dhe po tė krahasohemi me vendet e tjera tė Lindjes qė kanė pasur tė njėjtat fenomene dhe janė zgjidhur.

Ndėrsa tek ne akoma nuk ėshtė zgjidhur. Megjithatė, unė mendoj qė ky problem po ecėn me ngadalė dhe me vėshtirėsi do tė gjejė njė zgjidhje. Ky ėshtė njė ligj qė unė gjithashtu nuk e kam dekretuar pėr vetė faktin se unė e ktheva pėr mangėsitė e tija.

Parlamenti i gjykoi pa vend vėrejtjet e mija, nuk i mori parasysh dhe ligji hyri nė fuqi dhe ėshtė nė fuqi pa dekretin e presidentit. Unė mendoj qė zgjidhja e kėtij problemi ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr vetė faktin se ka tė bėjė me zhvillimin e vendit tonė. Ne kemi vėshtirėsi tė presim e tė kėrkojmė tė vijnė investitorė tė huaj sepse nė fund tė fundit, pyetja e parė qė bėhet ėshtė: e kujt ėshtė kjo tokė dhe me kė kam tė bėj. Sigurisht qė na duhet akoma tė pėrballemi me kėtė punė dhe shpresoj tė arrihet zgjidhja e kėsaj detyre.

Zėri i Amerikės: Njė nga arritjet e vitit 2005 ėshtė caktimi pėr nėnshkrimin e marrėveshjes sė asocim-stabilizimit nė pranverėn e 2006-ės. A jeni optimist se Shqipėria do ti pėrmbushė kushtet e Bashkimit Evropian pėr nėnshkrimin e marrėveshjes?

Alfred Moisiu: Sigurisht qė unė jam optimist sepse kam qenė prej kohėsh dhe unė dhe veten e kam kritikuar nė kėtė mes nė kuptimin e mirė tė fjalės si njė optimist i pakorrigjueshėm. Gjykoj se do t’ja arrijmė qėllimit. Duhet thėnė qė Shqipėria ėshtė njė nga vendet e para qė ka hedhur hapat e para drejt integrimit. Fatkeqėsisht, ngjarjet ndodhėn, tė cilat njihet se si janė, dhe nuk ėshtė vendi tė pėrsėriten, dhe na kthyen mbrapsht.

Po tė shikojmė, vende tė tjera fqinje si Maqedonia, qė nisi mbas nesh, pėr fatin e tyre tė mirė kanė ecur pėrpara, kurse ne mbetėm pas. Megjithatė kam bindje tė plotė nga takimet qė kam patur me personalitete tė huaja ndėrkombėtare qė janė tė angazhuar nė vėzhgimin dhe drejtimin e kėtyre proceseve se Shqipėria i ka tė gjitha mundėsitė qė gjashtė mujorin e parė tė vitit qė vjen tė arrijmė tė nėnshkruajmė marrėveshjen. Sigurisht puna ėshtė nė dorėn tonė nė radhė tė parė sepse ata nuk i komandojmė dot dhe ata do tė na vlerėsojnė sipas punės qė do tė bėjmė.

Nė kėtė drejtim duhet tė jemi mė tė kujdesshėm nė tė gjitha veprimet dhe vendimet qė marrim t’i peshojmė mirė, tė mos nxitohemi pasi kėto punė po u nxitove, tė lenė nė mes tė rrugės. Nė tėrėsi shoqėria shqiptare, shteti shqiptar ėshtė e bindur katėrcipėrisht qė duhet punuar pėrsa i pėrket integrimit. Dhe kjo nuk ėshtė meritė e asnjė partie politike pėr mendimin tim, por nė radhė tė parė ėshtė meritė e popullit, e elektoratit shqiptar dhe e gjithė forcave politike dhe kjo ka njė vazhdimėsi dhe dihet, kohė pas kohe, vit pas viti dhe gurė mbi gurė do tė arrijmė tė ndėrtojmė rrugėn e nevojshme pėr tė arritur lidhjen me Bashkimin Evropian.

Krahas kėsaj po punojmė edhe pėr integrimin nė NATO dhe qė shpresojmė qė nė vitin 2008 tė marrim ftesėn nga aleanca pėr t’u integruar nė tė dhe nė kėtė drejtim Shqipėria ka bėrė shumė hapa, veēanėrisht punės sė saj me forcat paqeruajtėse nė Bosnje, Afganistan dhe nė luftėn kundėr terrorizmit ndėrkombėtar.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.