|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministria e Bujqėsisė pėrmbyll vitin me rritje buxhetore

 
 

 
Prishtinė, 29 dhjetor 2005 /TN /QIK - Ministria e Bujqėsisė ka arritur qė pėr vitin e ardhshėm ta rrisė buxhetin pėr 25 pėr qind, ndėrsa qė buxhetit tė Kosovės i ka sjellė mė shumė se 3 milionė euro, bėri sot tė ditur Tomė Hajdaraj, zėvendėsministėr.

Hajdaraj, nė raportin e punės vjetore tė kėtij dikasteri, tha se kjo ministri ka bėrė pėrpjekje tė mėdha qė brenda programit tė qeverisė, por edhe tė ministrisė tė realizojė objektivat e parapara, si nė krijimin e legjislacionit nė bujqėsi, e tė politikave bujqėsore, tė aktiviteteve tė departamenteve dhe agjensioneve, tė cilat veprojnė nė kuadėr tė ministrisė sonė, komponentat e standardeve si dhe aktivitete tė tjera.

"Sa i pėrket planit legjislativ pėr vitin 2005 ka pėrpiluar, hartuar dhe rrumbullaksuar tė njėjtin nė tėrėsi dhe atė me 6 ligje bazike, 30 udhėzime administrative dhe kėtė vit janė nėnshkruar edhe 10 udhėzime administrative pėr stafin ciliv", tha zvėndėsministri Hajdaraj.

Ai tha se nė krijimin e politikave bujqėsore, ministria ka pasur peripeci tė shumta, qoftė nė hartimin e planeve pėr krijimin e masave subventive pėr disa artikuj tė caktuar. Sipas tij, kėsaj radhe ėshtė tentuar me linjat e qumėshtit, pėr ēka ėshtė pėrgatitur njė projekt shumė serioz, i cili ka kaluar nė Ministrinė e bujqėsisė, ka kaluar nė qeveri, nė kėshillin ekonomik fiskal dhe ėshtė ndalė te stadi pak mė i lartė pėr arsye tė panjohura.
 
"Por, ne nuk do tė rrimė, edhe gjatė vitit tė ardhshėm do tė kėrkojmė qė prodhimet tona tė subvencionohen dhe tė mbrohen. Por ne kemi arritur qė 14 produkte bujqėsore ti mbrojmė gjatė tėrė vitit me 8 pėr qind, tė cilat vitet e kaluara nuk kanė qenė tė mbrojtura", tha ai.

Njė tė arritur tjetėr ai pėrmendi faktin se bėrė lirimi i importit tė agroimputeve pėr sferėn agrare. "Mendojmė qė sa i pėrket kėtij viti, nė kėtė sferė nuk kemi mundur tė arrijmė atė qė e kemi dėshiruar, por e kemi nxjerrė tė mundshmen”, tha ai.

Hajdaraj ēmoi lart punėn e Agjencisė sė Veterinės dhe Ushqimit tė Kosovės, i cili tha ka bėrė tė pamundurėn nė kushtet tona, pas pėrfshirjes sė rajonit nga sėmundja avioinfluenca.

Hajdaraj tha se Ministria e Bujqėsisė poashtu ėshtė pėrballur edhe me disa probleme, tė cilat e kanė pėrcjellė nė fazėn e implementimit tė ligjeve nė mungesė qoftė tė disa pjesėve tė rezervuara, por edhe tė mungesės sė mjeteve financiare tė cilat pėr fat tė keq ministria jo qė nuk ka pasė bazė tė kėrkesave tė cilat janė paraqitė, por buxheti ka qenė thjeshtė buxhet shpenzues.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.