|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Ministri Fini tha se Kosova kurrė nuk do tė jetė e pavarur, nėse nuk do tė jetė shumetnike

 
 

 
Deēan/Pejė, 29 dhjetor 2005 /TN /QIK - Ministri i Jashtėm italian Xhankarlo Fini, i shoqėruar nga komandanti i KFOR it, gjenerali italian Xhuzepe Valoto ka vizituar manastirin e Deēanit dhe Patrikanėn e Pejės.
 
Ai ka deklaruar nė manastirin e Deēanit se Kosova kurrė nuk do tė jetė e pavarur nėse nuk do tė jetė shumetnike, duke shtuar se ēėshtja e Kosovės nuk ėshtė vetėm ēėshtje e kosovarėve, por edhe e tėrė Evropės.
 
Pas njė takimi qė zhvilloi me klerikėt e manastirit tė Deēanit ministri Fini deklaroi se Kosovės i duhet zgjidhje evropiane, kurse Bashkimi Evropian duhet tė jetė protagonist aktiv nė tavolinėn e bisedimeve pėr statusin e Kosovės.
 
Ministri Fini mbrėmė ka udhėtuar nė Tiranė ku edhe ėshtė takuar me Kryeministrin Sali Berisha, ku njė prej temave kryesore ishte zgjidhja e statusit pėrfundimtar tė Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.