|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Fjala e Ministrit tė arsimit z. Agim Veliu
Raporti i punės 2005

 
 

 
29 dhjetor 2005 /TN                                             

Prishtinė, 28  dhjetor 2005 -
Megjithė problemet e shumta, kryesisht materiale, MASHT ka arritur suksese nė realizimin e planeve pėr kėtė vit, pėr tė cilin mendoj se ishte njė vit i konsolidimit, nė rend tė parė pėr shkak tė zgjerimit tė faktorėve veprues dhe vendim-marrės nė sferėn e arsimit, nė shtrirjen mė tė madhe tė bashkėpunimit me partnerė vendorė dhe ndėrkombėtar, me zbatimin mė tė mirė tė ligjeve, etj. 
 
Angazhimi gjatė kėtij viti pėrkon me objektivat dhe planet e MASHT e tė Qeverisė sė Kosovės dhe ėshtė fokusuar nė disa prioritete.
 
Thellimi i reformės nė tė gjitha nivelet e shkollimit, zgjerimi i infrastrukturės fizike shkollore, pėrmbushja e standardeve, etj. kanė qenė disa prej objektivave tė cilat MASHT i ka arritur.
 
Shprehur me shembuj konkret do tė pėrmendja:
 
-     pėrfundimin e buxhetimit tė Strategjisė zhvillimore pėr arsimin e lartė,
 
-     fillimin e procesit tė hartimit tė Strategjisė pėr arsimin parauniversitar,
 
-     transferimin e studentėve tė Universitetit tė Tetovės nė Fakultetin e Mjekėsisė tė UP-sė,
 
-     aplikimi i MASHT qė edhe Kosova tė bėhet pjesė e Zonės Evropiane tė Arsimit tė Lartė dhe tė Zonės Evropiane pėr Hulumtime, pėrmes anėtarėsisė sė plotė tė saj nė Procesin e Bolonjės.
 
-     nėnshkrimi i Memorandumit tė mirėkuptimit me UP-nė dhe MEF pėr menaxhim me mjete vetanake, nėnshkrimi i i Kontratės kolektive me SBASHK-un  dhe bashkėpunimi i vazhdueshėm qė ka shmangur problemet dhe ka ofruar zgjidhje tė pranueshme duke u bazuar nė mundėsitė buxhetore tė Qeverisė sė Kosovės,
 
-     pėrmbushja e standardeve qė i pėrkasin MASHT-tit (janė pėrkthyer, botuar dhe shpėrndarė programet mėsimore pėr klasat 3, 8 e 12 pėr minoritetet me mėsim nė gjuhėn boshnjake, turke dhe janė pėrgatitur nė gjuhėn serbe me mungesė tė lėndės sė historisė, komuniteti goran pėr herė tė parė kanė regjistruar klasėn e 10 dhe janė duke punuar me plan programet e Kosovės, janė regjistruar nė bazė tė kuotave dhe janė ofruar lehtėsime nė Universitetin e Prishtinės  pėr 40 studentė tė komunitetit boshnjak, 24 turk dhe 25 RAE me qėllim tė ngritjes sė nivelit tė arsimit tė kėtyre komuniteteve, etj).
 
-     procesi i zgjidhjes sė problemeve nė UP ku tashmė ėshtė vendosur Bordi Drejtues deri nė zgjedhjen e ligjshme tė Rektorit,
 
-     pėrmbyllja e ciklit tė parė tė zhvillimit tė programeve shkollore nė tė gjitha nivelet e shkollimit parauniversitar, si nė arsimin e pėrgjithshėm, ashtu edhe nė arsimin profesional,
 
-     vazhdimi i bashkėpunimit me partnerėt dhe donatorėt e MASHT ku duhet pėrmendur nėnshkrimi i rreth 30 memorandumeve e kontratave tė bashkėpunimit,
 
-     plotėsimi e infrastrukturės ligjore me 5 ligje tė reja nga tė cilat disa janė nė procedurė si dhe nxjerrejn e 46 udhėzimeve administrative,
 
-     forcimi i zbatimit tė kritereve nė procesin e licencimit tė Institucioneve tė Arsimit Privat me qėllim tė ngritjes sė nivelin tė arsimit dhe konkurrencės sė mirėfilltė, konform standardeve ndėrkombėtare,
 
-     pėrfundimi i ndėrtimit tė 14 objekteve tė reja shkollore (9 shkolla fillore dhe 5 shkolla tė mesme) nė vlerė mbi 6.5 milion euro si dhe renovimi i disa shkollave nė vlerė mbi 300 mijė euro, etj.
 
Ka edhe shumė projekte e tė arritura, por edhe sfida qė po na pėrcjellin, pėrkundėr angazhimeve pėr tejkalimin e tyre.
 
Vlen tė pėrmendet mos integrimi i komunitetit serb nė sistemin arsimor tė Kosovės pėr shkak tė politikės destruktive tė Beogradit, baza e ultė e tė ardhurave tė arsimtarėve, infrastruktura e pamjfatueshme shkollore, etj. pėr ēka MASHT ka kėrkuar qė arsimi tė jetė ndėr prioritetet e Qeverisė.
 
MASHT poashtu ka pėrcaktuar prioritetet e punės pėr vitin 2006 qė kryesisht kanė tė bėjnė me:
 
-     pėrfundimin e hartimit tė Strategjisė sė arsimit parauniversitar,
 
-     pėrmbushjen  nė tėrėsi tė standardeve qė i pėrkasin fushės sė arsimit,
 
-     krijimin e kushteve pėr arsimim pėr tė gjithė nė Kosovė,
 
-     zgjerimin dhe pėrmirėsimin e hapėsirės shkollore,
 
-     vazhdimin e reformave arsimore nė tė gjitha nivelet e arsimit (ngritja e cilėsisė sė mėsimdhėnies dhe mėsimnxėnies),
 
-     plotėsimin e bazės ligjore me ligje tė reja,
 
-     integrimin e tė gjitha minoriteteve nė sistemin unik arsimor, me theks tė veēantė inkurajimi i minoritetit serb qė tė kyēet mė me sukses nė sistemin arsimor tė Kosovės,
 
-     vazhdimin e bashkėpunimit me tė gjithė donatorėt dhe partnerėt e MASHT,
 
-     bashkėpunimin me vendet nė rajon dhe mė gjerė, veēantė me vendet ku jetojnė pėrkohėsisht bashkėqytetarė tanė lidhur me arsimin e fėmijėve nė diasporė, etj.
 
Pėr ne 2005-shi mbetet njė vit i vazhdimėsisė pėr reforma pėrmbajtėsore institucionale nė arsim, qė sigurojnė cilėsi dhe shkollim ēfarė tė gjithė e dėshirojmė pėr fėmijėt tanė dhe Kosovėn e pavarur.
 
Urime festat...


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.