|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

OPINIONE

   
 

Loja me tė vdekur dhe varreza

 
 

 
28 dhjetor 2005 /TN
 
Shkruan: Naser Rugova*

Telefoni mė binte pandėrprerė dhe njerėz tė ndryshėm, vendor e tė huajė, ma bėnin tė njėjtėn pyetje, "Naser, na vjen shumė keq, por a ėshtė mirė Presidenti"?. Nuk mund ta kuptoja pse tė gjithė pėrnjėherė e bėnin kėtė pyetje, por edhe mė shumė u shqetėsova kur e kuptova se tė gjithė ata ishin duke u frikuar pėr diēka edhe mė tė keqe.
 
Qytetarė tė thjeshtė e deri te pėrfaqėsues seriozė partish e institucionesh ndėrkombėtare kishin rėnė pre e kėtyre spekulimeve. Edhe sikur tė doja, mė nuk mund ta bindja as veten se e tėrė kjo ishte njė shaka e dikujt. Jo! Kjo ishte njė luftė speciale johumane pėr tė lėnduar Presidentin, familjen e tij dhe qytetarėt e Kosovės.

Le ta paramendojė dikush njė situatė kur je i detyruar t'u pėrgjigjesh qindra thirrjeve rreth fatit tė dikujt shumė tė afėrt pėr ju. Kėshtu janė ndjerė anėtarėt e familjes sė Presidentit ato ditė dhe me tė drejtė kanė bėrė pyetjen pse njerėzit mund tė jenė kaq tė ligė? Familja Rugova ėshtė mėsuar qė tė kalojė nėpėr sfida tė rėnda dhe tė sakrifikojė vazhdimisht kėshtu qė ata qė e kanė menduar kėtė lojė tė fėlliqur janė gabuar nėse kanė menduar se do ta thyejnė vendosmėrinė tonė.
 
Tė vetmen qė ata kanė arritur ėshtė qė ta turpėrojnė veten dhe gjithēka qė ata pėrfaqėsojnė. Njė ditė pas valės sė madhe tė spekulimeve mu kujtuan fjalėt e dikurshme tė Presidentit, "mos u merrni me ta". "Disa kanė 15 vite qė merren me ligėsi, kurse unė kam punuar pėr ndėrtimin e shtetit tė pavarur tė Kosovės".

Duke i kujtuar kėto fjalė edhe njėherė e kuptova se njerėzit nuk vijnė rastėsisht nė pozitat nė tė cilat janė dhe e ndjeva se Presidenti shumė vite mė parė kishte bėrė paqe me veten duke e koncentruar tėrė energjinė e tij nė realizimin e projektit tė vet pėr shtet tė Kosovės dhe si rezultat i kėsaj ai tash ishte pothuaj se i paprekshėm nga fyerjet dhe spekulimet.

Pėr disa ditė mendova se ata qė kanė iniciuar kėtė luftė speciale ndoshta edhe vetė e kanė ndjerė se kanė gabuar dhe se ajo qė ata kanė bėrė nuk ėshtė njerėzore, por nuk vonoi shumė dhe tė shtunėn nė mėngjes mė bie nė dorė titulli bombastik me njė pikėpyetje nė fund me aludimin se Presidenti kishte ndėrruar fe.
 
Pėrsėri u ndjeva keq, jo pėr situatėn, por pėr njerėzit qė janė prapa kėtyre gjėrave, por ėshtė interesant se atė ditė mė ra ta lexoja kėtė shkrim sė bashku me disa miq qė janė, si thuhet, myslimanė pesėvaktli dhe tė gjithė thonin "Sa tė ulėt, pse nuk po e lėnė njeriun rehat"?. U ndjeva krenar sepse ideologėt e kėsaj propagande me mjete logjistike tė siguruara nga fushat e bardha tė Afganistanit dhe disa tė tjerė nga plantazhat e Bolivisė, po arrinin kundėr efekt mu te ata njerėz ndjenjat e tė cilėve kishin dashur t'i manipulonin.

Nė njė gazetė tjetėr, pa menduar aspak pėr anėn njerėzore dhe pėr traditėn e kamotshme tė shqiptarėve, pa fije turpi publikohen foto tė varrezave. A kanė familjarė kėta njerėz? Ēfarė gjene kanė kėta njerėz apo nė Kosovė duhet sjellur traditėn e Karpateve tė lojės me tė vdekur dhe varreza.

Dikush mund tė thotė pse Presidenti nuk i demanton tė pavėrtetat qė lansohen pėrditė, kurse unė ju them se sikur Presidenti tė demantonte gjithēka qė secili misionar i sė keqes flet poshtė e pėrpjetė atėherė nuk do tė kishte letėr tė mjaftueshme pėr tė shkruar tė gjitha demantet. Unė nuk dėshirojė qė ta demantojė kėtė shkrim sepse nuk vlen qė tė bėhet njė gjė e tillė, por dua tė merrem me njė ēėshtje tė fakteve tė forta.
 
Presidenti e ka emrin Ibrahim, mbiemrin e ka Rugova dhe ky emėr ėshtė ai qė do tė shėnohet nė histori. Nė shkrim po ashtu lexova se Presidenti kishte iniciuar ndėrtimin e njė kishe katolike nė fshatin tim Cerrcė! U habita shumė sepse po atė ditė isha kthyer nga Cerrca dhe nuk kisha parė e as nuk kisha dėgjuar gjė pėr kėtė.

Dikush mund tė pyesė, ku ėshtė problemi? Unė do e marr guximin dhe ta them se problemi nuk ėshtė nė asnjė prej detajeve qė pėrmenden paftyrėsisht nėpėr spekulime, por problemi qėndron nė faktin se pėr herė tė parė Kosova ka institucione qė e respektojnė njėri tjetrin, pėr herė tė parė njerėzit janė bindur se armiqtė e deridjeshėm sot mund tė ulen dhe tė punojnė bashkė pėr tė mirėn e Kosovės.
 
Njerėzit e kanė parė se problemet e sė kaluarės nuk kanė qenė probleme tė natyrės "kush ėshtė mė shumė shqiptarė"? por tė natyrės "dua tė jem me ēdo kusht bajraktar". Fatkeqėsisht nuk ėshtė kėtu vetėm njė pjesė e opozitės qė nuk e do kėtė zhvillim pozitiv, por janė edhe disa hiena brenda LDK sė qė me vite tė tėra kanė ngjyer nė konakun e Presidentit dhe kanė shfrytėzuar pėr tė ndėrtuar imixhe personale dhe sot e kanė parė rrezikun se maskat e tyre mund tė bien. Tė tillė ndoshta edhe mund tė dėshirojnė qė spekulimet e ditėve tė fundit edhe tė ishin tė vėrteta.
 
------------------------------------------------------------------
*
Autori ėshtė kėshilltar i Kryeministrit tė Kosovės
 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.