|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

Kosumi: Ne pėrpiqemi pėr njė Kosovė me tė drejta tė barabarta pėr tė gjithė

 
 

 

28 dhjetor 2005 /TN 

Zėri i Amerikės (27.12.2005) - Besim Abazi, Prishtinė

Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi theksoi rendėsinė qė qeveria e tij i kushton ndėrtimit tė marrėdhėnieve tė mira me fqinjėt dhe ndėrtimit tė njė shoqėrie demokratike ku do tė garantoheshin tė drejtat e barabarta pėr tė gjithė qytetarėt e saj.

Zėri i Amerikės: Zoti Kryeministėr, ėshtė bėrė e zakonshme qė nė fund tė vitit tė bėhet njė bilanc i punės qė ėshtė bėrė gjatė vitit. Po t’u kėrkohej njė bilanc i tillė, si do ta vlerėsonit vitin 2005.

Kosumi: Viti 2005 pėr Kosovėn ėshtė vit i qartėsimit tė shpresės sė madhe tė popullit tė Kosovės dhe vit i ecjes sė popullit tė Kosovės me hap tė sigurt kah e ardhmja e tij. Ėshtė vit i suksesit nė fushėn politike, sepse hapi deren pėr statusin final tė Kosovės. Por ėshtė vit edhe i suksesit nė fushėn e stabilizimit, funksionalizimit tė institucioneve demokratike sepse nė kėtė vit u vu rregull nė shumė prej kėtyre institucioneve, nė shumė struktura tė shoqėrisė sonė, duke filluar nga buxheti i Kosovės, nga arsimi i lartė dhe nė fushėn e legjislacionit, administratės publike etj. Po ashtu duke vazhduar me suksese tė mėdha nė fushen ekonomike qė krijon njė shpresė tė madhe te populli i Kosovės pėr njė tė ardhme ndryshe.

Zėri i Amerikės: Tashmė po hyjmė nė vitin 2006. Zoti kryeministėr, ēfarė prisni nga ky vit?

Kosumi: Si e thashė, viti 2005 ishte vit i qartėsimit tė shpresės sė madhe tė popullit tė Kosovės. Viti 2006 do tė jetė vit i vendimeve historike pėr Kosovėn. Nė vitin 2006, populli i Kosovės do tė shkruaje dhe do tė nėnshkruaje faqen mė tė lavdishme tė historisė sė vet. Do tė bėjė shtetin e Kosovės dhe nė kėtė mėnyrė do tė hap perspektivėn pėr veten, pėr familjen evropiane, pėr progresin ekonomik, politik e demokratik tė popullit tė Kosovės.

Zėri i Amerikės: Keni thėnė dhe mė herėt madje disa herė se me bashkėsinė ndėrkombėtare madje edhe me Beogradin mund tė bisedoni se si tė bėhet Kosova shtet. Zoti kryeministėr si mendoni vėrtetė ta bėni Kosovėn shtet?

Kosumi: Bėrja e Kosovės shtet, nuk e besoj dhe nuk kam besuar asnjėherė se do tė jetė rezultat i njė marrėveshjeje njėorėshe ose i njė konference tė vetme. Ėshtė rezultat i investimit tė madh tė popullit tė Kosovės pėr dekada tė tėra. Ėshtė rezultat i investimit te popullit shqiptar nė pėrgjithėsi dhe mė shumė se kaq, rezultat i investimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare nėn udhėheqjen e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Britanisė sė Madhe pėr tė ndėrtuar lirinė nė Kosovė, pėr tė ndėrtuar shansin pėr popullin e Kosovės ashtu si pėr tė gjithė popujt tjerė, qė populli vete tė krijojė tė ardhmen e vet dhe prosperitetin e vet.

Dhe unė mendoj se kjo do tė bėhet. Duhet tė bisedohet pėr kėtė, duhet tė negociohet pėr tė dhe tė arrihen marrėveshje pėr tė, sepse ky fakt krijon relacione tė reja me fqinjėt, me Serbinė, relacione tė reja pėr vetė qytetarėt e Kosovės, relacione tė reja ndėrmjet Prishtinės dhe Brukselit ose Prishtinės dhe NATO-s dhe tė gjitha kėto duhet tė bisedohen dhe negociohen. Por, tė gjitha kėto biseda, tė gjitha kėto negociata bėhen pėr tė vetmin qėllim, qė tė bėhet shteti i Kosovės.

Zėri i Amerikės: Janė dy ēėshtje tė rėndėsishme qė janė shtruar nė vazhdimėsi edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare si detyrime para institucioneve tė Kosovės: qėndrimi i institucioneve kundruall pakicave kombėtare por edhe kundruall pranisė sė bashkėsisė ndėrkombėtare edhe pas zgjidhjes sė statusit politik tė Kosovės. Si i shihni ju kėto?

Kosumi: Ėshtė e saktė. Pozita e grupeve tė vogla etnike nė Kosovės, veēanėrisht e grupit etnik serb, ėshtė dhe do tė jetė ēėshtja kryesore nė bisedat pėr statusin final tė Kosovės. Qeveria e Kosovės dhe delegacioni i saj do tė ofrojnė ashtu sikurse nė tėrė kėto vitet e pasluftės, njė perspektivė evropiane pėr grupet e vogla etnike. Shteti qė po duam tė krijojnė nuk u pėrngjan shteteve nė tė kaluarėn nė kėto hapėsira. Qeveria dhe shteti qė po duam tė krijojmė, nuk do tė jetė nė luftė me grupet e vogla etnike, por do tė bėjė tė kundėrtėn, do tė ofrojė shansin pėr grupet etnike, shansin pėr ēdo qytetar tė Kosovės. Politikat e Beogradit pėr dekada tė tėra kanė ofruar koncepte pėr shtetet monoetnike, pėr enklavat etnike pėr korridoret etnike, pėr ndarjen e territoreve pėr luftėrat pėr territore etj etj.

Ne po ofrojmė njė bashkim tė diversiteteve, njė shoqėri tė shumė kulturave, njė shoqėri shumetnike, njė shoqėri nė tė cilėn serbi i Graēanicės, shqiptari i Kosovės, turku nė Mamushė, romėt boshnjakėt etj, e shikojnė njėri tjetrin nė radhė tė parė si njerėz, si miq dhe pastaj kulturat e tyre mund tė bashkėjetojnė. Kjo ėshtė perspektiva qė ne ofrojmė pėr shoqėrinė qė ėshtė nė pėrputhje me vlerat evropiane tė krijuara nė shekujt e fundit. Sa i pėrket ēėshtjes sė dytė, ne jemi shumė tė hapur dhe kjo ėshtė ēėshtje qė duhet tė diskutohet ndėrmjet Prishtinės dhe Brukselit, ose bashkėsisė ndėrkombėtare.

Prezenca ndėrkombėtare nė Kosovė ėshtė dhe do tė jetė besoj nė dy forma: prezencė ushtarake qė ka njė konsensus tė gjerė tė faktorit politik tė Kosovės pėr prezencė afatgjatė tė NATO-s qė ndikon jo vetėm nė Kosovė, por nė tėrė rajonin si faktor stabilizues dhe faktor garancie pėr stabilitet, por ne angazhohemi tė kemi njė prezencė civile qė do tė jetė rezultat i marrėveshjes nė mes tė qeverisė sė Kosovės, Komisionit Evropian dhe Uashingtonit. Nė ato fusha ku ne kemi nevojė pėr ndihmė, pėr pėrkrahje tė vazhdueshme. Ne do tė ulemi dhe do tė bėjmė marrėveshje me Komisionin Evropian, me Uashingtonin dhe me faktorė tė tjerė pėr prezencė civile nė tė ardhmen.

Zėri i Amerikės: Zoti kryeministėr, njė cėshtje e zakonshme pėr raste tė tilla festash. Cili ėshtė mesazhi juaj pėr qytetarėt e Kosovės?

Kosumi: Mesazhi im ėshtė plot shpresė dhe optimizėm. Nė kėtė vit do tė bėjmė realitet ėndrrėn tonė shekullore. Por dhe mė shumė se kaq. Ne do tė fitojmė shansin dhe mundėsinė tė jetojmė si njerėz tė lirė, si shtetas tė Kosovės, si njerėz qė mund tė krijojmė jetėn tonė shumė mė tė mirė se sa e kishim, tė krijojmė paqen tonė shumė mė tė mirė, tė krijojmė standardin ekonomik dhe jetėsor se sa qė e kemi pasur deri tani dhe pėr kėtė na duhet njė angazhim edhe mė i madh, na duhet njė bashkim edhe mė i madh, njė tolerancė edhe mė e madhe, njė respekt pėr njėri tjetrin, njė besim tek njėri tjetri, dhe bashkė me bashkėsinė ndėrkombėtare tė gjejmė forma mė tė mira, mė tė lehta dhe mė tė shpejta, pėr tė hapur derėn pėrfundimisht pėr kėtė shans historik pėr popullin e Kosovės.


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.