|  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 

 

 

   
 

"Do tė krijojmė njė shtet me vlera evropiane", ka thėnė Kosumi nė takimin me Finin

 
 

 
Prishtinė, 28 dhjetor 2005 /TN /QIK - Kryeministri i Kosovės Bajram Kosumi, i shoqėruar nga zėvendėskryeministri Adem Salihaj, priti nė njė takim tė veēantė ministrin e Jashtėm tė Italisė, Xhanfranko Fini (Gianfranco Fini).

Siē thuhet nė njė komunikatė, Kosumi dhe Fini kanė biseduar pėr zhvillimet e fundit nė Kosovė pas fillimit tė misionit tė kryenegociatorit Marti Ahtisari, respektivisht rreth pėrgatitjeve qė janė bėrė pėr procesin negociues pėr definimin e statusit final tė Kosovės, si dhe pėr ēėshtjen e integrimit tė pakicave.

Kryeministri Kosumi e ka falėnderuar ministrin Finin pėr interesimin dhe angazhimin e Italisė nė Kosovė, duke shtuar se Qeveria e Kosovės ėshtė e pėrkushtuar pėr zgjerimin e marrėdhėnieve midis tė dy vendeve nė fusha tė ndryshme, me theks tė veēantė nė fushėn e ekonomisė.

Mė pas, Kosumi ka vlerėsuar se Qeveria dhe institucionet tjera vendore kanė treguar pėrkushtim nė pėrmbushjen e standardeve dhe si rezultat i kėtij angazhimi KS i KB sė ka dhėnė dritė jeshile pėr fillimin e bisedave pėr statusin final tė Kosovės.
 
"Ky proces ėshtė rezultat i investimit afatgjatė i gjithė popullit tė Kosovės, por edhe perceptim i yni se pėrmbushja e standardeve ngritė shkallėn e demokracisė nė Kosovė, si dhe integrimin e saj nė Bashkimin Evropian", ėshtė shprehur kryeministri Kosumi.

Duke folur pėr ēėshtjen e integrimit tė grupeve etnike nė shoqėrinė dhe institucionet e vendit, kryeministri Kosumi ka konfirmuar pėrkushtimin dhe vendosmėrinė e Qeverisė sė Kosovės pėr ndėrtimin e njė shteti me vlera evropiane, ku tė gjithė qytetarėt pa dallim etnie do tė jenė tė barabartė.
 
Nė kėtė drejtim, Kosumi ka njohur shefin e diplomacisė italiane edhe pėr nismėn e tij pėr dialog me tė gjitha strukturat e shoqėrisė nė kuadėr tė Planit tė Veprimit, pėrmes tė cilit synohet krijimi i besimit te tė gjithė qytetarėt e Kosovės pėr procesin e definimit tė statusit final tė Kosovės.

"Kur flasim pėr njė shoqėri demokratike, mendojnė pėr njė Kosovė tė mirė pėr tė gjithė qytetarėt e saj", tha Kosumi, duke shtuar se, "do tė krijojmė njė shtet me vlera evropiane, ku grupet etnike do tė ndėrtojnė ardhmėrinė e tyre".

Po ashtu, ai ka theksuar pėrkushtimin e institucioneve tė vendit se edhe gjatė bisedimeve pėr statusin, si dhe pas definimit tė statusit do tė vazhdohet me pėrmbushjen e standardeve dhe ka shtuar se ėshtė konsensus i pėrgjithshėm se edhe pas definimit tė statusit Kosova ka nevojė pėr prezencėn e NATO s dhe pėrkrahjen e vazhdueshme tė institucioneve tė Bashkimit Evropian.

Gjatė kėtij takimi, Kosumi dhe Fini kanė biseduar edhe pėr zhvillimet ekonomike nė Kosovė dhe rajon. Nė kėtė kuadėr, kryeministri Kosumi ka theksuar se pa definimin e statusit final tė Kosovės nuk mund tė ketė njė zhvillim tė hovshėm ekonomik, ngase mungesa e statusit ėshtė faktor frenues pėr investimin e kapitalit tė huaj.

Nė lidhje me raportet e Kosovės me vendet fqinje dhe zhvillimet rajonale, Kosumi ka theksuar se ka njė avancim tė marrėdhėnieve politike me vendet fqinje dhe nėnshkrimi i marrėveshjeve pėr tregti tė lirė me kėto vende janė suksese tė mėdha tė Qeverisė Kosovės, si dhe njė tregues tjetėr se shteti i Kosovės do tė jetė faktor paqeje dhe stabiliteti nė rajon.

Ministri i Jashtėm italian, Xhanfranko Fini ka ndarė tė njėjtat mendime me kryeministrin Kosumi se stabiliteti dhe qėndrueshmėria nė rajon ėshtė parakusht pėr zhvillimin ekonomik. Fini po ashtu ka vlerėsuar angazhimet e kryeministrit Kosumi dhe tė Qeverisė pėr krijimin e besimit te tė gjithė qytetarėt e Kosovės dhe pėr integrimin e grupeve etnike nė shoqėrinė kosovare, thuhet nė fund tė komunikatės sė Zyrės pėr shtyp tė Kryeministrisė.
 

Presidenti Rugova pėr shkak tė terapisė, nuk ka takuar ministrin e Jashtėm italian, Fini

Prishtinė, 28 dhjetor 2005 /TN /QIK - Presidenti i Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova, nuk ka mundur tė realizojė takimin e paraparė pėr sot (e mėrkurė) me ministrin e Jashtėm tė Italisė, z. Xhanfranko Fini (Gianfranco Fini), pėr shkaqe shėndetėsore.

Presidenti Rugova gjendet nė rezidencėn e vet nė Velani, ku po i nėnshtrohet terapisė sė rregullt mjekėsore, thuhet nė njė njoftim tė Zyrės pėr shtyp tė Presidentit Rugova.

Anulimi i kėtij takimi ka nxitur spekulimet e disa mediave italiane pėr kinse pėrkeqėsimin e gjendjes shėndetėsore tė Presidentit Ibrahim Rugova.
 


 |  KULTURĖ  |  HISTORI  |   POLITIKĖ  |  OPINIONE  |  ADRESARI  |  ARKIVI 


                              Copyright©2000-2005 Trepca.net - Tė gjitha tė  drejtat e rezervuara.